Czwartek, 25 maja, godz. 18:30
MOFAD Lab: 62 Bayard St, Brooklyn, New York 11222
Budynek Austin Nichols przy Kent Ave. i N3rd jest dziś apartamentowcem, który otaczają wieżowce, zbudowane przez współczesnych deweloperów. Pobliska, malownicza bryła fabryki cukru - Domino Sugar Factory, również wkrótce zostanie budynkiem mieszkalnym. W parku przy East River widać jeszcze tory, którymi transportowano, wyładowany ze statków towar. Tory widać również na Bedford Ave. pod Williamsburg Bridge. Kiedyś industrialny Williamsburg dziś po raz kolejny zmienia swoje oblicze, a jego bogata przedwojenna historia, choć z dużym potencjałem marketingowy, rzadko bywa przypominana.
W latach trzydziestych firma Austin Nichols and Co., Inc importowała alkohole i posiadała specjalny departament polskich wódek, win i likierów. Zarządca tegoż, urodzony w USA, wychowany w Sandomierzu, Kazimierz Koszarski, przekonał swoich pracodawców do nawiązania stosunków z Polską, wskazując na polską wódkę, jako produkt unikatowy i o ustalonej renomie. Działania jego były ścisłe połączone z otwarciem Pawilonu Polskiego ona Wystawie Światowej ’39.
Koszarski był aktywnym członkiem Polish American Chamber of Commerce. Mówił biegle po polsku i angielsku. Dzięki swym podróżom i dobrej znajomości kultury polskiej i amerykańskiej, miał zdolność krytycznej i celnej oceny swego planu na biznes. Postawił na marketing i dobrą formę, zamówił etykiety art deco i popłynął do Polski w latem 1939 r. Wracał Batorym, który z Gdyni wypłynął 24 sierpnia i zawinął do portu w Kopenhadze, skąd wypłynął dzień później. Tym samym Batorym, wiele rodzin płynęło na Wystawę Światową w Nowym Jorku. Wystawę, na której nie było pawilonu niemieckiego z powodu rosnącego napięcia w Europie i na świecie, zaś ozdobą Polskiego Pawilonu był, nie bez kozery, pomnik walecznego Króla Władysława Jagiełły, symbolu polskiej siły.
Wśród pasażerów statku była również córka dyrektora Gdynia-America shipping lines, Janina Orzechowska, która wraz z matką została wysłana, przez ojca na wystawę nowojorską.
Koszarski wsiadł na pokład z kontraktem swojego życia w walizce. Na Balu Kapitańskim kilka dni później, wg. wspomnień dziś 96 - letniej pani Janiny, orkiestra zagrała na jego życzenie tango Fogga Jedna, Jedyna… Goście podróżujący Batorym bawili się szampańsko. Wśród nich również wiele bogatych małżeństw żydowskich, które wybrały się do Nowego Jorku, zostawiwszy w Polsce dzieci pod opieka niań. To po balu zawiadomiono podróżnych o ataku Niemiec na Polskę.
Kontrakt Koszarskiego stal się na jakiś czas sentymentalnym, lecz niewiele wartym papierem.
Ten, znaleziony w archiwum dokument stal się inspiracja nadchodzącego wydarzenia The VODKA CONTRACT. Ciąg dalszy historii przedstawi córka Państwa Koszarskich, Elizabeth Koszarski –Skrabonja, a po wykładzie ilustrowanym slajdami, goście skosztują nowego, stworzonego na tę okazję koktajlu: THE KOSCIUSZKO BRIDGE. Dokładna receptura pozostaje do 25 maja tajemnicą, ale ujawnić możemy, że w koktajlu pojawi się Żubrówka, jako symbol Racławic oraz alkohol amerykański, symbol Saratogi.
Pomysł na koktajl The Kościuszko Bridge powstał podczas przeglądania archiwum, pełnego przykładów marketingowych prób wprowadzenia polskiej wódki na rynek amerykański. Żubrówka np. reklamowana była jako „doskonała na lodzie i pełna aromatu jako Żubrówka-martini”.
Najpierw powstała nazwa, wspaniale wpisującą się w obchody dedykowanego przez UNESCO Kościuszce roku 2017. Jak również bazująca na bardzo lokalnym nowojorskim wydarzeniu - otwarciu pierwszej linii nowego mostu łączącego Queens z Brooklynem.
Słowo most jest bardzo piękne i ma wiele znaczeń. Kościuszko wysadził kilka mostów, ale zbudował ich o wiele więcej. Burzył mury. Starał się znaleźć część wspólną wśród ludzi, którzy różnili się wyznaniem i kolorem skóry. Zwracał się do tych, najmniej uprzywilejowanych. Mówił: „Wszyscy rodzimy się równi. Tylko edukacja czyni różnicę.” Te bardzo metaforyczne mosty być może nie są tak trwale jak West Point, ale warto aby o nich pamiętać. Poza tym, jak lepiej nauczyć Amerykanów wymawiać nazwisko Kosciuszko?
Współpracująca z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku KARCZMA oferuje ciekawą promocję dla klientów (tych którzy mówią po polsku i tych, którzy próbują), zamawiających The Kościuszko Bridge, w weekend po wydarzeniu w MOFAD (25 – 28 maja)
Oprócz The Kościuszko Bridge goście będą mieli okazję skosztować różnych wódek polskich. Przede wszystkim żytniej Wyborowej, wódki z blisko stuletnią tradycją, która została oficjalnym partnerem tego wydarzenia. Nasz bohater Koszarski reklamował ją słowami: „Wódka wyborowa, krystalicznie czysta, najlepsza na świecie.”
Specjalnie wymyślone na tę okazję przekąski bazować będą na składnikach dla kuchni polskiej tradycyjnych; śledź, kaczka, rabarbar, botwinka, chrzan, czarnuszka, pokrzywa. Będą również ucztą dla oka.
Wieczór ma być podróżą do czasów przedwojennych, ówczesnego szyku, stylu i fantazji. Strój vintage, jak najbardziej pasuje na tę okazję. O oprawę muzyczna zadba zespół Azuz Ensemble, który wykona wybrane przedwojenne tanga polskie, w tym oczywiście i przede wszystkim: Jedno co warto to upić się warto…
Więcej informacji o wydarzeniu: www.polishculture-nyc.org
Bilety: www.MOFAD.org
z tego co wiem to czarnuszka ma bardzo dobre właściwości:
https://pieknojestwtobie.com/olej-z-czarnuszki-wlasciwosci-i-zastosowanie/
http://hoatuoidep.info/
http://hoatuoideptphcm.blogspot.com/
https://hoachiabuongiare.blogspot.com/
http://shophoasapninhthuan.blogspot.com/
http://dienhoatuoitphcm.blogspot.com/
http://shophoatphcm.blogspot.com/
http://shophoavenus.blogspot.com/
http://hoatuoidepgiare.blogspot.com/
http://shophoatuoidepnhat.blogspot.com/
http://shophoanhatrang365.blogspot.com/
http://muahoatuoidep.info/