W XVII wieku szwedzka armia najechała Polskę, rabując po drodze bezcenne rzeźby i przedmioty z zamku królewskiego w Warszawie i innych miejsc. Tzw. potop szwedzki to jeden z powodów, dla których w Warszawie tak mało jest pozostałości z tamtego okresu.
Twórcy filmu "Uratowane z potopu" (ang. "River of Treasures") Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik w swoim filmie opowiadają historię tego historycznego wydarzenia oraz wyprawy, którą zorganizowali w poszukiwaniu zaginionych cennych przedmiotów. Film zaczyna się od wywiadu z dr. Hubertem Kowalskim, archeologiem i historykiem sztuki, który odkrył listy króla Polski i burmistrza Warszawy, sprzed 350 lat. W listach tych piszą oni o statku załadowanym bezcennymi marmurami, który utonął, ale nie wiadomo dokładnie, gdzie.
Obraz opowiada o dziesięcioletnich poszukiwaniach tych zatopionych skarbów, prowadzonych w różnych miejscach – od bibliotecznych archiwów po dno Wisły. "To opowieść o sile, chciwości i walce, ale też o nauce oraz pozyskiwaniu wiedzy" – czytamy w opisie filmu. "Wysiłek był ogromny! Przez 10 lat kręciliśmy poszukiwania, byliśmy ich częścią. Nurkowaliśmy, wydobywaliśmy z piachu i błota zabytki i jednocześnie filmowaliśmy to. Do tego jeszcze filmowaliśmy w wielu obiektach zabytkowych – muzeach, pałacach, archiwach, bibliotekach – gdzie mieliśmy bezpośredni kontakt z zabytkami, liczącymi sobie niekiedy nawet i 500 lat (jak np. dzieła Kopernika). To ogromne wrażenie i ogromna odpowiedzialność" – opowiada "Nowemu Dziennikowi" Marcin Jamkowski.
"Jako, że obaj z Marcinem jesteśmy fanami filmów dokumentalnych produkowanych przez BBC czy 'National Geographic' od razu wiedzieliśmy, jak chcemy, żeby wyglądał nasz film. Ujęcia z drona, zdjęcia podwodne, animacje, najwyższej jakości kamery to nieodzowne atrybuty takiej produkcji. Do tego zaangażowanie najlepszych specjalistów od animacji ze studia ORKA, wyśmienitego montażysty Marka Króla oraz Daniela Olbrychskiego jako narratora, pozwoliły, że oglądając film na ekranie czujemy dumę i satysfakcję z tego, co widzimy" – dodaje Konstanty Kulik, który w wyborze projektów filmowych kieruje się zasadą: "im trudniej tym lepiej".
Produkcją "Uratowane z potopu" zainteresował się Explorers Club, w którego polskim oddziale działa Marcin Jamkowski, pełniąc tam funkcję wiceprezesa. "Rok temu, podczas zdjęć w Muzeum Vasy w Sztokholmie spotkaliśmy ówczesnego prezesa The Explorers Club Teda Janulisa. Opowiedzieliśmy mu o filmie, który kręcimy, i zaproponowaliśmy, że zrobimy pokaz w klubie – mówi Jamkowski. – Film mu się bardzo spodobał. [...] Nasz film jest o eksploracji, o odkrywaniu i historii i zabytków. Trudno mi sobie wyobrazić lepsze miejsce na jego premierę niż siedziba klubu".
Światowa premiera filmu "Uratowane z potopu" (River of Treasures) odbędzie się już w najbliższą środę, 14 marca w nowojorskiej siedzibie klubu.
14 marca w głównej siedzibie Explorers Club na Manhattanie odbędzie się światowa premiera.
Konstanty Kulik to pilot, żeglarz i podróżnik. Jest członkiem najmłodszej załogi, która płynęła legendarnym Przejściem Północno-Zachodnim z Atlantyku do Pacyfiku przez Ocean Arktyczny (North-West Passage). W trakcie tej wyprawy nagrywał film pt. "In Search of a Legend", pokazywany na festiwalach w Chinach, Grecji, Katarze, Stanach Zjednoczonych, Republice Czeskiej, Islandii, Włoszech i Polsce, oraz nagrodzony za najlepszą reżyserię i najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Sportowego w Palermo.
Marcin Jamkowski to filmowiec, fotografik i pisarz, uprawiający wspinaczkę oraz nurkowanie. Jest członkiem Explorers Club oraz wiceprzewodniczącym polskiego oddziału tej organizacji. Wcześniej był redaktorem naczelnym polskiej edycji "National Geographic" oraz prelegentem TEDx.
Jamkowski jest też autorem trzech książek: o nazistowskich statkach zatopionych w Morzu Bałtyckim, wyprawie Północ-Zachód oraz poszukiwaniach skarbów w Wiśle. Napisał również dwie książki dla dzieci o największych odkrywcach i słynnych wynalazcach. Jego zdjęcia wystawiane były na ponad 10 ekspozycjach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Kręcił filmy na Mali i Madagaskarze, w Kambodży ("No Man's Left Behind") oraz nakręcił dwa filmy dla UNESCO.
Od dziewięciu lat współpracuje z Konstantym Kulikiem. Poznali się podczas Przejścia Półncno-Zachodniego, potem razem pracowali nad filmem dla UNESCO o pracach polskich archeologów i konserwatorów na całym świecie.
Thanks for your sharing. Hope you can contribute more quality posts to this page. Thank you!
color switch
Dofollow Backlinks do you want to Skyrocket your website Rankings, Increase Traffic, Increase Google Index And Boost Page Rank High Trust Flow Backlinks
Światowa premiera filmu “Uratowane z potopu” (River of Treasures) odbędzie się już w najbliższą środę, 14 marca w nowojorskiej siedzibie klubu.
http://www.polesportsworldchampionship.com
http://www.BetHubSportsBlog.com
http://www.sporteventscoltsvip.com
http://www.SportingMagic.com
http://www.sportsandfitnessclubs.info
http://www.sportypeople.info
http://www.sportshoessalestoresupport.info
http://www.leading-sports.info
http://www.sports-wizard.com
http://www.sports-velocity.com
http://www.sport-hut.com
http://www.exclu-sports.com
http://www.the-sport-ster.com
http://www.sports-wizard.info
http://www.sports-velocity.info
Nastepny film bedzie o szabrowaniu Wroclawia - Breslau w latach 1945-47….