Prenumerata
NYC 02:33 pm | WWA 08:33 pm
1 USD = 4.0835 PLN
Piątek 24 lutego 2017
RSS: Dołącz do nas:
Edytorial - Więcej publikacji
Poniedziałek 11 lipca 2016

Powstaje nieformalna amerykańska armia? Zbrojenie agencji rządowych

Broń i pojazdy opancerzone na amerykańskich uniwersytetach? Oddziały specjalne wyposażone w karabinki szturmowe AR-15 w IRS? Duży arsenał broni i amunicji w Agencji Ochrony Środowiska? Pozamilitarne agencje federalne od dłuższego już czasu intensywnie się dozbrajają, a liczba ich pracowników mogących nosić przy sobie broń palną przewyższyła już liczbę tzw. marines w Korpusie Piechoty Morskiej.
Niedziela 10 lipca 2016

Czynsze stabilizowane i kontrolowane - Szczęśliwi lokatorzy, niezadowoleni właściciele

Po raz drugi w historii Nowego Jorku zamrożona została wysokość czynszu przy umowach zawieranych na jeden rok. Z kolei w przypadku dwuletnich kontraktów na wynajem mieszkań ich właściciele mogą podwyższyć opłaty o dwa procent. Najemcy nie kryją radości z tego powodu, w przeciwieństwie do wynajmujących.
Środa 11 maja 2016

Polacy i Żydzi: Nasze rendezvous

W świetle ostatniego protestu pod Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku, który zorganizował nowojorski rabin Zev Friedman, warto dogłębniej przeanalizować domniemany polski antysemityzm. Przypomnę, że spora grupa uczniów szkoły Rambam Mesivta High School protestowała przeciwko „pisaniu historii na nowo” przez polski rząd, trzymając w dłoniach plakaty z napisami „3 miliony Żydów zostało zamordowanych w Polsce” oraz „Jedwabne – nigdy nie zapomnimy”. Sam rabin Zev Friedman wykrzykiwał przez megafon: „Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki”.
Środa 01 stycznia 2014

Jak przeżyć szczęśliwie nadchodzący rok

Wielu z nas na początku roku podejmuje różne postanowienia na przyszłość. Jednak większość osób rezygnuje z dotrzymania tych deklaracji już po pierwszych kilku tygodniach. Co zrobić, aby nadchodzący rok okazał się dla nas pomyślny – radzą specjaliści.
Czwartek 08 września 2016

Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Czyli próba zrozumienia sytuacji światowej

Nie pasuję ani do obozu Prawa i Sprawiedliwości – z uwagi na moje wątpliwości, czy wypadek w Smoleńsku był zamachem planowanym przez Putina – ani do Komitetu Obrony Demokracji, jako że mam podejrzenia, iż ich demonstracje wyglądają jak wyreżyserowane w Berlinie, przepraszam, w Brukseli.
Kultura - Więcej publikacji
Sobota 18 lutego 2017

Fenomen disco polo • Hit czy kicz?

Jedni uważają go za kicz, inni za przebojową muzykę, przy której dobrze się bawi i tańczy. Disco polo, które towarzyszy nam od końca lat 80., mimo pogardy, jaką przez wiele lat czuł do niego mainstream muzyczno-medialny, przetrwało do dziś i ciągle jest popularne, a w ostatnich latach przeżywa nawet kolejny rozkwit lub, jak niektórzy uważają, renesans. Przeboje Akcentu, Weekendu i nieśmiertelnych Boysów można teraz usłyszeć na balach, w dużych klubach i dyskotekach, a bawią się przy nich nawet studenci i hipsterzy. Zatem czy nadal uważamy, że disco polo to kicz, czy też możemy już śmiało i bez żadnego skrępowania powiedzieć, że jest to hit, czyli przebojowa, taneczna muzyka nieróżniąca się zbytnio od innych dance'owych piosenek?
Sobota 11 lutego 2017

Generał Ryszard Kukliński: Ostatni polski żołnierz-tułacz

Rozmowa z Filipem Frąckowiakiem dyrektorem Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie. Prywatnie jest on synem znanej piosenkarki Haliny Frąckowiak oraz Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL oraz późniejszego pełnomocnika płk. Ryszarda Kuklińskiego, który 2 września 2016 roku został przez prezydenta Andrzeja Dudę mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady. W sobotę, 11 lutego, minie 13. rocznica jego śmierci.
Sobota 04 lutego 2017

“Dziękuję Bogu za moje wnuczęta i ich talenty” • Polskie dzieci podbijają Broadway

Ma zaledwie dziewięć lat, a zdążył już zdobyć doświadczenie zawodowe, którego może mu pozazdrościć niejeden aktor. Od dwóch lat podbija broadwayowskie sceny i zyskuje coraz większą popularność. Athan Sporek zagrał m.in. w "Nędznikach", "Dziadku do orzechów", w serialach telewizyjnych "The Knick" i "Odd mom out", nagrywa także – jako stały lektor kanału Nickelodeon – bajki dla dzieci "Super Wings" i wkrótce pojawi się w debiutującym programie "Butterbean Café", a obecnie jest zaangażowany przez Roberta De Niro i Jerry'ego Zaksa do musicalu "A Bronx tale", wystawianego w Longacre Theatre na Manhattanie. Również jego starsza siostra, Angelina, może się pochwalić wieloma osiągnięciami teatralno-scenicznymi.
Sobota 28 stycznia 2017

W Polsce nie ceni się tego co polskie • Obecna wolność to samowola

Rozmowa ze Stanem Borysem, artystą będącym legendą polskiej sceny muzycznej i świętującym w roku ubiegłym dwa duże jubileusze. Niebawem wystąpi on w Bostonie oraz w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.
Sobota 21 stycznia 2017

Greenpoincka Polonia w literaturze • Amerykanin z polskim sercem

Geoffrey Cobb jest Amerykaninen mającym irlandzkie korzenie, ale zafascynowanym historią Europy Wschodniej, a zwłaszcza Polski i Polonii. Napisał dwie książki na temat przeszłości Greenpointu, w których – jako pierwszy historyk – poświęcił dużo miejsca naszej grupie etnicznej, odgrywającej w tej dzielnicy znaczącą rolę, począwszy od końca XIX wieku.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.