Prenumerata
NYC 09:59 pm | WWA 03:59 am
1 USD = 3.9432 PLN
Wtorek 31 maja 2016
RSS: Dołącz do nas:
Polonia - Więcej publikacji
Piątek 27 maja 2016

Mięso grillowane jest smaczne

O zaletach i możliwościach grillowania rozmawiamy z Karolem Okrasą, jednym z najpopularniejszych polskich szefów kuchni, znanym z telewizyjnych programów kulinarnych. Obecnie – od 2012 roku – prowadzi program "Okrasa łamie przepisy", który jest emitowany w TVP1.
Czwartek 26 maja 2016

Samotna, smutna starość. Ilu Polaków na emigracji jest na nią skazanych?

“Na tym piętrze jedyną Polką jest pani Jadwiga, ale w budynku C mieszka sporo panów Polaków” – informuje mnie młoda lekarka opiekująca się pacjentami w Coler Nursing Facility na Roosevelt Island. Czy mają rodziny? Tego nie wie. Do wielu osób nikt nie zagląda, a jeśli już – to bardzo rzadko. W przypadku “babci Jadzi” byłoby tak samo, gdyby nie wielkie serca osób z facebookowej grupy “Polki w Stanach”. O 87-letniej rodaczce dowiedziały się przez przypadek i robią wszystko, by jej starość nie upływała tak bardzo samotnie.
Poniedziałek 23 maja 2016

Inni dawali mu miesiąc życia, dr Burzyński – nadzieję

“Mamy nadzieję, że FDA cofnie decyzję i nasz syn będzie mógł wrócić do kliniki doktora Burzyńskiego. Inni lekarze bezradnie rozkładając ręce, radzili, by pożegnać się synem” – mówią zrozpaczeni rodzice 20-letniego Eugena Fachona. W marcu wykryto u niego glejaka pnia mózgu, w dodatku bardzo złośliwą odmianę. W kwietniu został zakwalifikowany do badań klinicznych w Houston, TX, dwa tygodnie później musiał przerwać terapię, bo Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz kolejny stara się zablokować pracę Kliniki Stanisława Burzyńskiego.
Czwartek 19 maja 2016

Polski paszport najwcześniej za cztery miesiące

Kwiecień był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę wniosków paszportowych złożonych w polskim konsulacie w Nowym Jorku. “Można powiedzieć, że jesteśmy taką małą fabryką paszportów. Co roku przyjmujemy ok. 12 tys. wniosków. Tym razem będzie ich na pewno o wiele więcej” – mówi wicekonsul Szymon Pękala z placówki na Manhattanie.
Środa 18 maja 2016

Antoni Chrościelewski – bohater spod Monte Cassino • Bitwa, która stała się legendą

W tym roku mija 72. rocznica Bitwy o Monte Cassino, wzgórza, które podczas drugiej wojny światowej, kilkakrotnie próbowały zdobyć wojska alianckie, niestety, bezskutecznie. Ostatecznie udało się to polskim żołnierzom z 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Uczestnikiem tych walk, które odbyły się pomiędzy 11 a 18 maja 1944 roku, był m.in. Antoni Chrościelewski, wielki patriota i działacz społeczny, doskonale znany w środowisku polonijnym. Dzięki jego wspomnieniom możemy dzisiaj poznać wiele szczegółów z tamtego okresu, ale także z początków formowania się 2 Korpusu Polskiego oraz jego pododdziałów, a zwłaszcza 3 Karpackiego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, w którym służył obecny komendant Okręgu 2. Stowarzyszenia Armii Polskiej w Ameryce.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.