Prenumerata
NYC 11:02 pm | WWA 05:02 am
1 USD = 3.0306 PLN
Piątek 18 kwietnia 2014
RSS: Dołącz do nas:
Kultura - Więcej publikacji
Sobota 15 marca 2014

Pożegnanie z “Nowym Dziennikiem”, pożegnanie z Ameryką

W "Nowym Dzienniku" ukazały się dwa teksty dotyczące dwóch kolejnych imprez, które odbyły się w naszej filadelfijskiej "Jacynówce". My, Andrzej i Alicja Jacynowie, autorzy projektu "Jacynówka" i wielu innych projektów kulturalnych dla filadelfijskiej Polonii, po blisko trzydziestoletnim pobycie w tym mieście postanowiliśmy wrócić na emeryturę do Polski, a ściślej – do Łodzi. Te dwie imprezy kulturalne, które odbyły się u nas w listopadzie, były pożegnaniem z przyjaciółmi, z którymi działaliśmy i przeżyliśmy w czasie tych długich lat gorsze i lepsze chwile.
Piątek 14 lutego 2014

Bawi, wzrusza i rozczula – “Klimakterium 2” w metropolii

W ciągu siedmiu lat od premiery w warszawskim Teatrze Rampa (26 października 2006 r.) zagrano ponad 1830 przedstawień "Klimakterium... i już" Elżbiety Jodłowskiej. Wielu już próbowało dociec, jak to jest, że sztuka na taki temat, cieszy się niesłabnącą popularnością?
Piątek 14 lutego 2014

Bo chopin kochał polskę tak samo jak my…refleksje nad ostatnią płytą Basi Moore

Ubiegły rok był dla wokalistki jazzowej Basi Moore bardzo udany. Była aktywna muzycznie, miała dużo energii twórczej i życiowej, które zaowocowały wydaniem kolejnej płyty. Ostatni krążek nosi tytuł "Gratitude" i ukazał się kilka lat po słynnej "Basia Moore sings Michal Urbaniak", która zapisała się złotymi zgłoskami w historii jazzu, nie tylko polskiego. Basia (Kowalska) Moore jeszcze przed wyjazdem na stałe do USA należała do czołówki polskich wokalistek jazzowych, wygrała 2 prestiżowe nagrody Grand Prix "Złota Tarka" i specjalną od Polish Jazz Society. Koncertowała w Tokio, Hamburgu, Moskwie oraz w Nowym Jorku.
Wtorek 11 lutego 2014

Przeboje nowego polskiego kina

Najlepsze polskie produkcje ostatnich dwóch lat, wśród nich: "Wałęsa: człowiek z nadziei", "Papusza", "Ida", "Chce się żyć", pokaże BAMcinématek w ramach przeglądu "Kino Polska: New Polish Cinema", zorganizowanego we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Proszę ustawiać się po bilety.
Środa 25 grudnia 2013

Agnieszka Wójtowicz-Vosloo: Mam charakter jak Nowy Jork

Przyjechała do Ameryki w 2000 roku, aby rozpocząć studia reżyserskie. Już jej krótkometrażowy debiut "Paté", który nakręciła na pierwszym roku, stał się objawieniem. Także jej debiut fabularny "After.Life" zebrał mnóstwo pochwał. Obecnie przygotowuje pięć kolejnych projektów.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.