Prenumerata
NYC 04:23 am | WWA 10:23 am
1 USD = 4.0840 PLN
Sobota 25 lutego 2017
RSS: Dołącz do nas:
Kultura - Więcej publikacji
Sobota 18 lutego 2017

Fenomen disco polo • Hit czy kicz?

Jedni uważają go za kicz, inni za przebojową muzykę, przy której dobrze się bawi i tańczy. Disco polo, które towarzyszy nam od końca lat 80., mimo pogardy, jaką przez wiele lat czuł do niego mainstream muzyczno-medialny, przetrwało do dziś i ciągle jest popularne, a w ostatnich latach przeżywa nawet kolejny rozkwit lub, jak niektórzy uważają, renesans. Przeboje Akcentu, Weekendu i nieśmiertelnych Boysów można teraz usłyszeć na balach, w dużych klubach i dyskotekach, a bawią się przy nich nawet studenci i hipsterzy. Zatem czy nadal uważamy, że disco polo to kicz, czy też możemy już śmiało i bez żadnego skrępowania powiedzieć, że jest to hit, czyli przebojowa, taneczna muzyka nieróżniąca się zbytnio od innych dance'owych piosenek?
Sobota 11 lutego 2017

Generał Ryszard Kukliński: Ostatni polski żołnierz-tułacz

Rozmowa z Filipem Frąckowiakiem dyrektorem Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie. Prywatnie jest on synem znanej piosenkarki Haliny Frąckowiak oraz Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL oraz późniejszego pełnomocnika płk. Ryszarda Kuklińskiego, który 2 września 2016 roku został przez prezydenta Andrzeja Dudę mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady. W sobotę, 11 lutego, minie 13. rocznica jego śmierci.
Sobota 04 lutego 2017

“Dziękuję Bogu za moje wnuczęta i ich talenty” • Polskie dzieci podbijają Broadway

Ma zaledwie dziewięć lat, a zdążył już zdobyć doświadczenie zawodowe, którego może mu pozazdrościć niejeden aktor. Od dwóch lat podbija broadwayowskie sceny i zyskuje coraz większą popularność. Athan Sporek zagrał m.in. w "Nędznikach", "Dziadku do orzechów", w serialach telewizyjnych "The Knick" i "Odd mom out", nagrywa także – jako stały lektor kanału Nickelodeon – bajki dla dzieci "Super Wings" i wkrótce pojawi się w debiutującym programie "Butterbean Café", a obecnie jest zaangażowany przez Roberta De Niro i Jerry'ego Zaksa do musicalu "A Bronx tale", wystawianego w Longacre Theatre na Manhattanie. Również jego starsza siostra, Angelina, może się pochwalić wieloma osiągnięciami teatralno-scenicznymi.
Sobota 28 stycznia 2017

W Polsce nie ceni się tego co polskie • Obecna wolność to samowola

Rozmowa ze Stanem Borysem, artystą będącym legendą polskiej sceny muzycznej i świętującym w roku ubiegłym dwa duże jubileusze. Niebawem wystąpi on w Bostonie oraz w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.
Sobota 21 stycznia 2017

Greenpoincka Polonia w literaturze • Amerykanin z polskim sercem

Geoffrey Cobb jest Amerykaninen mającym irlandzkie korzenie, ale zafascynowanym historią Europy Wschodniej, a zwłaszcza Polski i Polonii. Napisał dwie książki na temat przeszłości Greenpointu, w których – jako pierwszy historyk – poświęcił dużo miejsca naszej grupie etnicznej, odgrywającej w tej dzielnicy znaczącą rolę, począwszy od końca XIX wieku.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.