Prenumerata
NYC 07:47 am | WWA 01:47 pm
1 USD = 3.9279 PLN
Środa 10 lutego 2016
RSS: Dołącz do nas:
Kultura - Więcej publikacji
Czwartek 14 stycznia 2016

Odszedł muzyczny geniusz

Dwa dni po swoich 69. urodzinach oraz osiemnastomiesięcznej walce z rakiem zmarł jeden z najbardziej barwnych i utalentowanych muzyków na świecie David Bowie. W jego bogatej twórczości można dopatrzyć się także elementów związanych z Polską.
Sobota 26 grudnia 2015

115 lat temu odbyło się najsłynniejsze polskie wesele - Cóż tam, panie, w polityce?

Pod koniec listopada minęła 115. rocznica ślubu krakowskiego poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, młodą dziewczyną wywodzącą się ze środowiska chłopskiego. Ich wesele natchnęło Stanisława Wyspiańskiego do napisania dramatu "Wesele", który już w niecałe cztery miesiące został wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie (obecny Teatr im. Juliusza Słowackiego).
Piątek 25 grudnia 2015

Bóg przychodzi do nas, ludzi wiary

Rozmowa z Jego Ekscelencją księdzem biskupem Witoldem Mroziewskim, proboszczem parafii św. Krzyża na Maspeth.
Sobota 24 października 2015

Norwid wrócił do Nowego Jorku

W czwartek, 15 października 2015 roku, o godzinie 18:45, konsul generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek odsłoniła tablicę poświęconą znakomitemu poecie Kamilowi Cyprianowi Norwidowi na budynku Polskiego Instytutu Naukowego (PIASA – 208 East 30 Street) na Manhattanie. Nożyczki, którymi przecięła linkę podtrzymującą flagę zasłaniającą tablicę, podał jej sam autor tablicy Grzegorz Gustaw.
Poniedziałek 05 października 2015

„Mówię po polsku and it’s cool” - To my jesteśmy ambasadorami Polski

Rozmowa z Elizą Sarnacką-Mahoney, dziennikarką portalu Dobra Polska Szkoła oraz felietonistką „Nowego Dziennika”, a także pomysłodawczynią Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.
Polonia - Więcej publikacji
Sobota 06 lutego 2016

Ważą się losy kościoła św. Wawrzyńca

To najstarszy polski kościół rzymskokatolicki w archidiecezji filadelfijskiej. Stoi zamknięty od marca 2014 roku, ale wierni walczą o niego w Watykanie i szukają ratunku we władzach miasta.
Sobota 06 lutego 2016

Kogo obawia się KOD? - Będziemy rozmawiać z amerykańskimi politykami

Może do niego wstąpić każdy, kto chce aktywnie działać, niezależnie od orientacji politycznej, religijnej czy światopoglądowej. Barierą nie jest nawet przynależność do byłej PZPR pod warunkiem, że szanuje się prawo i zasady funkcjonowania demokratycznego państwa. Krystalizujący się w Stanach Zjednoczonych ruch społeczny KOD Polonia USA, zagrożenie dla Polski widzi m.in. w funkcji, jaką pełni Antoni Macierewicz.
Czwartek 04 lutego 2016

Raport Nowego Dziennika: Jaka jest nasza wiara?

Jestem katolikiem – deklaruje 92 proc. rodaków mieszkających w Polsce. Do kościoła regularnie uczęszcza niespełna połowa z nich. Jak jest na emigracji? Bardzo podobnie. Większość z nas uważa się za katolików i większość z nas w kościele bywa tylko od czasu od czasu. W środę (10 lutego) rozpoczyna się Wielki Post – to dobry moment, by zastanowić się nad swoją religijnością.
Środa 03 lutego 2016

Wierni z Poughkeepsie nadal walczą o swój kościół

Polski kościół św. Józefa w Poughkeepsie od sierpnia ub.r. stoi zamknięty. Co tydzień jednak wierni gromadzą się przed jego drzwiami na wspólnej modlitwie. Mają nadzieję, że Watykan pozytywnie rozpatrzy ich prośbę o reaktywację parafii, która przez lata była jedynym ośrodkiem polskości w Hudson Valley.
Sobota 30 stycznia 2016

Nie nadaję się na emigranta

“Wyjechałem z kraju, bo w Stanach Zjednoczonych mieszkał mój ojciec. Byłem nastolatkiem i bardzo za nim tęskniłem. Miałem nawet taki plan, że chwilę z nim pobędę, a później sprowadzę go do Polski. Po siedmiu latach wróciłem, ale niestety sam. Mimo wszystko nie żałuję, bo USA to jest kraj, w którym kompletnie nie potrafiłem się odnaleźć” – opowiada pan Paweł (nazwisko do wiadomości red.).
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.