Prenumerata
NYC 01:14 pm | WWA 07:14 pm
1 USD = 3.9511 PLN
Sobota 06 lutego 2016
RSS: Dołącz do nas:
Polonia - Więcej publikacji
Sobota 06 lutego 2016

Kogo obawia się KOD? - Będziemy rozmawiać z amerykańskimi politykami

Może do niego wstąpić każdy, kto chce aktywnie działać, niezależnie od orientacji politycznej, religijnej czy światopoglądowej. Barierą nie jest nawet przynależność do byłej PZPR pod warunkiem, że szanuje się prawo i zasady funkcjonowania demokratycznego państwa. Krystalizujący się w Stanach Zjednoczonych ruch społeczny KOD Polonia USA, zagrożenie dla Polski widzi m.in. w funkcji, jaką pełni Antoni Macierewicz.
Czwartek 04 lutego 2016

Raport Nowego Dziennika: Jaka jest nasza wiara?

Jestem katolikiem – deklaruje 92 proc. rodaków mieszkających w Polsce. Do kościoła regularnie uczęszcza niespełna połowa z nich. Jak jest na emigracji? Bardzo podobnie. Większość z nas uważa się za katolików i większość z nas w kościele bywa tylko od czasu od czasu. W środę (10 lutego) rozpoczyna się Wielki Post – to dobry moment, by zastanowić się nad swoją religijnością.
Środa 03 lutego 2016

Wierni z Poughkeepsie nadal walczą o swój kościół

Polski kościół św. Józefa w Poughkeepsie od sierpnia ub.r. stoi zamknięty. Co tydzień jednak wierni gromadzą się przed jego drzwiami na wspólnej modlitwie. Mają nadzieję, że Watykan pozytywnie rozpatrzy ich prośbę o reaktywację parafii, która przez lata była jedynym ośrodkiem polskości w Hudson Valley.
Sobota 30 stycznia 2016

Nie nadaję się na emigranta

“Wyjechałem z kraju, bo w Stanach Zjednoczonych mieszkał mój ojciec. Byłem nastolatkiem i bardzo za nim tęskniłem. Miałem nawet taki plan, że chwilę z nim pobędę, a później sprowadzę go do Polski. Po siedmiu latach wróciłem, ale niestety sam. Mimo wszystko nie żałuję, bo USA to jest kraj, w którym kompletnie nie potrafiłem się odnaleźć” – opowiada pan Paweł (nazwisko do wiadomości red.).
Czwartek 28 stycznia 2016

Czy jesteś zainteresowany wyborami w USA?

Czy przyszłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych zależy na polonijnych głosach? Teoretycznie tak, w myśl zasady: każdy głos się liczy, ale nie jest tajemnicą, że Polacy nie są postrzegani jako grupa etniczna aktywnie głosująca czy wspierająca kandydatów. Dlatego trudno wymagać, by ktoś z ważnych polityków, także ten najważniejszy – prezydent – interesował się sprawami Polonii. Zwracają na to uwagę nie tylko polscy aktywiści, ale co gorsza, nawet amerykańskie media.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.