Prenumerata
NYC 03:51 pm | WWA 09:51 pm
1 USD = 4.1799 PLN
Poniedziałek 05 grudnia 2016
RSS: Dołącz do nas:
Prawo i My - Więcej publikacji
Czwartek 01 grudnia 2016

300 dol. za kiełbasę, 175 dol. za jabłka…

“Funkcjonariusze służby celnej często pytają pasażerów przylatujących z Warszawy: kielbasa? Kielbasa? Jak podróżny się przyzna – skończy się na konfiskacie, jak wyczuje ją pies – może być mandat” – mówi były pracownik lotniska JFK. To właśnie teraz, przed Bożym Narodzeniem, z walizek podróżnych rekwirowanych jest najwięcej produktów żywnościowych, które zamiast na wigilijny stół trafiają do śmieci.
Czwartek 17 listopada 2016

Anty-Trumpowe zamieszki, tylko po co?

Palą kukły Donalda Trumpa lub pozorują jego egzekucję, wykrzykują hasła wzywające do powstania przeciwko nowej władzy i mordowania policjantów, niszczą amerykańską flagę – w taki sposób część zwolenników Hillary Clinton zareagowała na wynik wyborów prezydenckich. Powołując się na konstytucję i wolność słowa, demolują ulice wielu miast. Czy w taki sposób zachowują się wyłącznie sympatycy Partii Demokratycznej? Komu naprawdę zależy na chaosie i jeszcze większym podziale Amerykanów?
Piątek 22 lipca 2016

Spełniasz warunki? Nie zwlekaj! Za kilka miesięcy obywatelstwo będzie droższe

Egzamin na obywatelstwo amerykańskie za darmo? W Nowym Jorku jest to możliwe dzięki najnowszej inicjatywie m.in. gubernatora stanu. Andrew Cuomo ogłosił właśnie loterię imigracyjną “NaturalizeNY”. Dzięki niej 2 tys. osób zostanie zwolnionych z wszelkich opłat urzędowych, czyli 680 dol., które trzeba zapłacić za złożenie wniosku i odciski palców. Rejestracja trwa do 23 września. Niewylosowani muszą nastawić się na większe koszty – od października cena za procedurę uzyskania obywatelstwa idzie w górę.
Czwartek 19 maja 2016

Polski paszport najwcześniej za cztery miesiące

Kwiecień był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę wniosków paszportowych złożonych w polskim konsulacie w Nowym Jorku. “Można powiedzieć, że jesteśmy taką małą fabryką paszportów. Co roku przyjmujemy ok. 12 tys. wniosków. Tym razem będzie ich na pewno o wiele więcej” – mówi wicekonsul Szymon Pękala z placówki na Manhattanie.
Sobota 13 lutego 2016

Deportacje… nie taki diabeł straszny

W ubiegłym roku fiskalnym z terytorium Stanów Zjednoczonych deportowano 124 polskich obywateli. Liczba deportacji oraz cofnięć z lotnisk naszych rodaków systematycznie spada – obecnie pod tym względem zajmujemy 23 miejsce. W tej niechlubnej statystyce wyprzedza nas nawet Hiszpania, Wielka Brytania i Kanada. Poza tym wielu osobom udaje się uniknąć wydalenia z USA, zdobyć zieloną kartę, a nawet obywatelstwo.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.