Prenumerata
NYC 06:20 pm | WWA 12:20 am
Piątek 22 lutego 2019
 
RSS: Dołącz do nas:
Edytorial - Więcej publikacji
Wtorek 16 stycznia 2018

Duże pieniądze, duży kłopot

Rzesze mieszkańców Ameryki stały niedawno w kolejkach po kupony Powerball i MegaMillions w nadziei na zdobycie chociaż części miliarda dolarów, które były do wylosowania. Tak dzieje się za każdym razem, gdy pula rośnie do kilkuset milionów. Liczymy na to, że wygrana rozwiąże nam problemy, pozwoli na spokojne i dostatnie życie. Tymczasem duża część zwycięzców w poprzednich kumulacjach twierdzi, że pieniądze jednak szczęścia nie dają.
Sobota 10 września 2016

Tajemnice greenpoinckich ulic

Skąd biorą się nazwy ulic? Na jakiej podstawie są wymyślane i nadawane? Czy mają jakieś dodatkowe znaczenie, czy tylko upamiętniają jakiegoś polityka lub działacza, albo osobę ze świata nauki i kultury? Takie pytania często zadajemy sobie spacerując po różnych dzielnicach i miastach. To, co kryje się pod nazwami greenpoinckich ulic, próbował rozwikłać Geoffrey Cobb, historyk i autor książki "Greenpoint Brooklyn's Forgotten Past".
Poniedziałek 11 lipca 2016

Powstaje nieformalna amerykańska armia? Zbrojenie agencji rządowych

Broń i pojazdy opancerzone na amerykańskich uniwersytetach? Oddziały specjalne wyposażone w karabinki szturmowe AR-15 w IRS? Duży arsenał broni i amunicji w Agencji Ochrony Środowiska? Pozamilitarne agencje federalne od dłuższego już czasu intensywnie się dozbrajają, a liczba ich pracowników mogących nosić przy sobie broń palną przewyższyła już liczbę tzw. marines w Korpusie Piechoty Morskiej.
Sobota 09 lipca 2016

Czynsze stabilizowane i kontrolowane - Szczęśliwi lokatorzy, niezadowoleni właściciele

Po raz drugi w historii Nowego Jorku zamrożona została wysokość czynszu przy umowach zawieranych na jeden rok. Z kolei w przypadku dwuletnich kontraktów na wynajem mieszkań ich właściciele mogą podwyższyć opłaty o dwa procent. Najemcy nie kryją radości z tego powodu, w przeciwieństwie do wynajmujących.
Środa 11 maja 2016

Polacy i Żydzi: Nasze rendezvous

W świetle ostatniego protestu pod Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku, który zorganizował nowojorski rabin Zev Friedman, warto dogłębniej przeanalizować domniemany polski antysemityzm. Przypomnę, że spora grupa uczniów szkoły Rambam Mesivta High School protestowała przeciwko „pisaniu historii na nowo” przez polski rząd, trzymając w dłoniach plakaty z napisami „3 miliony Żydów zostało zamordowanych w Polsce” oraz „Jedwabne – nigdy nie zapomnimy”. Sam rabin Zev Friedman wykrzykiwał przez megafon: „Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki”.
Opinie - Więcej publikacji
Piątek 22 lutego 2019

Zachować tożsamość Polonii

Polonia amerykańska stanowi połowę z 20 milionów wszystkich Polaków rozsianych po świecie. Zawsze była i jest aktywnie zainteresowana losami ojczyzny i pilnie obserwuje wydarzenia i kierunki przemian ideowych w Europie i na świecie.
Środa 20 lutego 2019

Gdy nam goście plują w twarz

Wokół zorganizowanego w Warszawie szczytu na temat Bliskiego Wschodu od chwili ogłoszenia samego pomysłu konferencji było wiele kontrowersji, skoncentrowanych wokół problemu: czy nie przysporzy nam to wrogów. Ale chyba nawet w najczarniejszych snach nikomu nie przyszło do głowy, że zaproszeni szanowni dostojni goście wyleją swe żale już przy przystawce, oplują przy daniu głównym, a na deser kopną w zadek!
Środa 20 lutego 2019

Na oszczerstwa pod adresem Polaków reakcja nie mogła być inna

Minister spraw zagranicznych Izraela oświadczył, że „było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”. Stwierdził też, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Minister odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu, który miał rzekomo powiedzieć, że Polacy kolaborowali z nazistami. To właśnie dlatego Polska odmówiła udziału w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Szczyt teoretycznie odwołano, ale spotkanie i tak się odbyło, bez Polski. WIĘCEJ W NAJBLŻSZYM WYDANIU NOWEGO DZIENNIKA.
Wtorek 19 lutego 2019

Jakie mogą być konsekwencje przemówienia Mike’a Pompeo

Amerykański sekretarz stanu przyleciał do Polski – oficjalnie – z misją pogłębiania przyjaźni, budowania bezpieczeństwa i negocjacji w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie. Niewątpliwie pokój między Izraelem i Palestyną jest potrzebny, również należy kontrolować działania Iranu na polu nuklearnego zbrojenia. W jaki sposób jednak, nagle, wielcy tego świata wpadli na pomysł, aby konferencja w tych palących dla nich sprawach, czyli wszystkiego, co z kolei nas zupełnie nie dotyczy, odbywała się w Polsce? Po co nam negocjacje, z którymi nie mamy nic wspólnego, a które mogą mieć niekorzystny wpływ na naszą rację stanu?
Wtorek 19 lutego 2019

Kraj na rozdrożu

Białoruś wciąż nie zdecydowała o swojej przyszłości i stoi na rozdrożu. Do wyboru ma dwie drogi – europejską i rosyjską. Wybór tej drugiej byłby nie tylko porażką Europy, ale dotkliwym ciosem dla Polski i mieszkających za wschodnią granicą naszego państwa Polaków, którzy teraz, mówiąc delikatnie, mają na Białorusi “pod górkę”. Wizyta ważnego białoruskiego polityka w kraju nad Wisłą ma to zmienić, ale dojście do normalności to wciąż daleka perspektywa.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.