Prenumerata
NYC 12:23 pm | WWA 06:23 pm
1 USD = 3.9504 PLN
Poniedziałek 30 maja 2016
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Piątek 27 maja 2016

Wojna toaletowa

Poprawność polityczna w Stanach Zjednoczonych sięgnęła nowego pułapu: wkroczyła do publicznych toalet. Cisza przypisana tym miejscom została bezpowrotnie przerwana decyzją władz Karoliny Północnej, ograniczającą używanie publicznych łazienek i szatni przez osoby płci urodzenia, a nie płci przez siebie wybranej.
Piątek 27 maja 2016

Mea culpa, mea maxima culpa…

Grzechów mam wiele. Wyznaję szczerze, że grzeszę coraz więcej i częściej. Leniwie leżę całą niedzielę po tygodniu pracy, bez umiarkowania. Zajadam stresy, jakby każdy posiłek był moim ostatnim. Nie piję, ale chyba zacznę palić, gdyż podobno lepiej sięgać po papierosa niż po fast food i słodycze, a niczym innym ostatnio z braku czasu się nie żywię. Lepiej dla figury, bo płuc nie widać. Ponadto, choć tego na liście grzechów nie ma, zaczynam używać słów powszechnie uznanych za nieprzyzwoite.
Piątek 27 maja 2016

Dlaczego obchodzę Dzień Dziecka

Zdjęcie, którym rodzice moich siostrzeńców podzielili się niedawno z resztą rodziny, mogłoby śmiało pretendować do miana „Symbol dzieciństwa”. Pokazuje dwójkę małych chłopców na podwórku przed domem. Umorusane buzie, nieco opadające spodenki, jeden z chłopców na szczycie zjeżdżalni, drugi biegnie z wyrzuconymi w górę ramionami, obaj roześmiani od ucha do ucha.
Czwartek 07 kwietnia 2016

Wygrali protestujący i policja, przegrali zwykli mieszkańcy

Tylko od stycznia w metropolii nowojorskiej doszło do ponad 600 ataków nożowników. Sprawcy cięli swoje ofiary między innymi po twarzach. Działo się to nie tylko późną nocą, ale także w dzień, na przykład na zatłoczonych stacjach metra. Powód? Z policjantów jakiś czas temu zrobiono tych złych, a z przestępców bohaterów. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej z nich czuje się bezkarnie i robią to, co im się podoba.
Czwartek 24 marca 2016

Życie polityczne dzikich

W New Haven, w bibliotece uniwersytetu Yale, można badać życie Bronisława Malinowskiego, autora książki „Życie seksualne dzikich”. Można tam też badać życie polityczne neokonserwatystów.
Polonia - Więcej publikacji
Piątek 27 maja 2016

Mięso grillowane jest smaczne

O zaletach i możliwościach grillowania rozmawiamy z Karolem Okrasą, jednym z najpopularniejszych polskich szefów kuchni, znanym z telewizyjnych programów kulinarnych. Obecnie – od 2012 roku – prowadzi program "Okrasa łamie przepisy", który jest emitowany w TVP1.
Czwartek 26 maja 2016

Samotna, smutna starość. Ilu Polaków na emigracji jest na nią skazanych?

“Na tym piętrze jedyną Polką jest pani Jadwiga, ale w budynku C mieszka sporo panów Polaków” – informuje mnie młoda lekarka opiekująca się pacjentami w Coler Nursing Facility na Roosevelt Island. Czy mają rodziny? Tego nie wie. Do wielu osób nikt nie zagląda, a jeśli już – to bardzo rzadko. W przypadku “babci Jadzi” byłoby tak samo, gdyby nie wielkie serca osób z facebookowej grupy “Polki w Stanach”. O 87-letniej rodaczce dowiedziały się przez przypadek i robią wszystko, by jej starość nie upływała tak bardzo samotnie.
Poniedziałek 23 maja 2016

Inni dawali mu miesiąc życia, dr Burzyński – nadzieję

“Mamy nadzieję, że FDA cofnie decyzję i nasz syn będzie mógł wrócić do kliniki doktora Burzyńskiego. Inni lekarze bezradnie rozkładając ręce, radzili, by pożegnać się synem” – mówią zrozpaczeni rodzice 20-letniego Eugena Fachona. W marcu wykryto u niego glejaka pnia mózgu, w dodatku bardzo złośliwą odmianę. W kwietniu został zakwalifikowany do badań klinicznych w Houston, TX, dwa tygodnie później musiał przerwać terapię, bo Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz kolejny stara się zablokować pracę Kliniki Stanisława Burzyńskiego.
Czwartek 19 maja 2016

Polski paszport najwcześniej za cztery miesiące

Kwiecień był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę wniosków paszportowych złożonych w polskim konsulacie w Nowym Jorku. “Można powiedzieć, że jesteśmy taką małą fabryką paszportów. Co roku przyjmujemy ok. 12 tys. wniosków. Tym razem będzie ich na pewno o wiele więcej” – mówi wicekonsul Szymon Pękala z placówki na Manhattanie.
Środa 18 maja 2016

Antoni Chrościelewski – bohater spod Monte Cassino • Bitwa, która stała się legendą

W tym roku mija 72. rocznica Bitwy o Monte Cassino, wzgórza, które podczas drugiej wojny światowej, kilkakrotnie próbowały zdobyć wojska alianckie, niestety, bezskutecznie. Ostatecznie udało się to polskim żołnierzom z 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Uczestnikiem tych walk, które odbyły się pomiędzy 11 a 18 maja 1944 roku, był m.in. Antoni Chrościelewski, wielki patriota i działacz społeczny, doskonale znany w środowisku polonijnym. Dzięki jego wspomnieniom możemy dzisiaj poznać wiele szczegółów z tamtego okresu, ale także z początków formowania się 2 Korpusu Polskiego oraz jego pododdziałów, a zwłaszcza 3 Karpackiego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, w którym służył obecny komendant Okręgu 2. Stowarzyszenia Armii Polskiej w Ameryce.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.