Prenumerata
NYC 10:04 am | WWA 04:04 pm
1 USD = 3.9059 PLN
Sobota 13 lutego 2016
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Środa 13 stycznia 2016

Ten, który zostawił swój ślad na Księżycu

Rok 2015 należał w Polsce do profesora Mieczysława G. Bekkera. Zostało zorganizowanych wiele uroczystości związanych ze 110. rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. Została też zaprezentowana pierwsza w świecie książka poświęcona życiu i dokonaniom M.G. Bekkera, do której wstęp napisał profesor Zbigniew Brzeziński – politolog i doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1980.
Piątek 25 grudnia 2015

Żeby chrześcijaństwo nie pozostało tylko wspomnieniem

Rozmowa z ojcem Pawłem Bieleckim OFM Cap – badaczem islamu, zaangażowanym w pomoc medyczną i socjalną dla chrześcijan z Egiptu, Jordanii i Libanu, członkiem Franciscans International - Międzynarodowej Organizacji Franciszkanów przy ONZ, zajmującej się kwestiami ochrony praw człowieka.
Środa 28 stycznia 2015

Kultura filarem niepodległości

Nierozerwalny związek pomiędzy kulturą i historią, a także ściślej – między językiem ojczystym i niepodległością – był tematem niedzielnego wykładu prof. Andrzeja Nowaka w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, NJ. Ponad stu słuchaczy, przybyłych na zaproszenie Solidarnych 2010, z ogromnym zainteresowaniem słuchało profesora od pierwszych jego słów: "Cytaty, które zaproponuję, będą próbą przekonania państwa, jak wiele jest nici łączących kulturę polską ze sprawą niepodległości i w jaką piękną tkaninę się układają".
Sobota 06 grudnia 2014

Gra w baryłki

W New Jersey zatankować już można zwykłą bezołowiową po 2,47 dol. za galon. W Oklahomie cena benzyny zeszła nawet poniżej 2 dolarów. Tak tanio nie było od wielu lat. Miliony kierowców podjeżdżają pod pompy zadając sobie pytanie: co się naprawdę dzieje i jak długo to jeszcze potrwa?
Środa 26 listopada 2014

“Ławka Przyjaźni” dla Bartka Palosza

Sobota, 8 listopada 2014 roku. Piękny, słoneczny, jesienny dzień. Na boisku przy Cranbury Elementary School w Norwalk w stanie Connecticut spotykam dzieci z różnych polonijnych szkół i ich rodziców. Przyjechali dla Bartka.
Polonia - Więcej publikacji
Sobota 13 lutego 2016

Deportacje… nie taki diabeł straszny

W ubiegłym roku fiskalnym z terytorium Stanów Zjednoczonych deportowano 124 polskich obywateli. Liczba deportacji oraz cofnięć z lotnisk naszych rodaków systematycznie spada – obecnie pod tym względem zajmujemy 23 miejsce. W tej niechlubnej statystyce wyprzedza nas nawet Hiszpania, Wielka Brytania i Kanada. Poza tym wielu osobom udaje się uniknąć wydalenia z USA, zdobyć zieloną kartę, a nawet obywatelstwo.
Czwartek 11 lutego 2016

Trzymam kciuki, by nam się udało

Jagoda i Mirek od dwóch miesięcy tworzą swój nowy dom w Polsce, a konkretnie w Gdyni. Wcześniej przez pięć lat mieszkali w Stanach Zjednoczonych, między innymi w metropolii nowojorskiej i Miami. Jeszcze nie wiedzą, czy żałują, czy też nie, swojej decyzji – jest zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie. Na razie próbują na nowo odnaleźć się w starej ojczyźnie.
Środa 10 lutego 2016

Będę przyjeżdżać tu i słuchać Polonii

Rozmowa z Małgorzatą Wypych (PiS) posłanką na Sejm RP, która jest członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W sobotę, w redakcji "Nowego Dziennika", spotkała się z przedstawicielami Polonii.
Sobota 06 lutego 2016

Ważą się losy kościoła św. Wawrzyńca

To najstarszy polski kościół rzymskokatolicki w archidiecezji filadelfijskiej. Stoi zamknięty od marca 2014 roku, ale wierni walczą o niego w Watykanie i szukają ratunku we władzach miasta.
Sobota 06 lutego 2016

Kogo obawia się KOD? - Będziemy rozmawiać z amerykańskimi politykami

Może do niego wstąpić każdy, kto chce aktywnie działać, niezależnie od orientacji politycznej, religijnej czy światopoglądowej. Barierą nie jest nawet przynależność do byłej PZPR pod warunkiem, że szanuje się prawo i zasady funkcjonowania demokratycznego państwa. Krystalizujący się w Stanach Zjednoczonych ruch społeczny KOD Polonia USA, zagrożenie dla Polski widzi m.in. w funkcji, jaką pełni Antoni Macierewicz.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.