Prenumerata
NYC 05:55 am | WWA 11:55 am
1 USD = 3.6618 PLN
Piątek 22 maja 2015
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Środa 28 stycznia 2015

Kultura filarem niepodległości

Nierozerwalny związek pomiędzy kulturą i historią, a także ściślej – między językiem ojczystym i niepodległością – był tematem niedzielnego wykładu prof. Andrzeja Nowaka w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, NJ. Ponad stu słuchaczy, przybyłych na zaproszenie Solidarnych 2010, z ogromnym zainteresowaniem słuchało profesora od pierwszych jego słów: "Cytaty, które zaproponuję, będą próbą przekonania państwa, jak wiele jest nici łączących kulturę polską ze sprawą niepodległości i w jaką piękną tkaninę się układają".
Sobota 06 grudnia 2014

Gra w baryłki

W New Jersey zatankować już można zwykłą bezołowiową po 2,47 dol. za galon. W Oklahomie cena benzyny zeszła nawet poniżej 2 dolarów. Tak tanio nie było od wielu lat. Miliony kierowców podjeżdżają pod pompy zadając sobie pytanie: co się naprawdę dzieje i jak długo to jeszcze potrwa?
Środa 26 listopada 2014

“Ławka Przyjaźni” dla Bartka Palosza

Sobota, 8 listopada 2014 roku. Piękny, słoneczny, jesienny dzień. Na boisku przy Cranbury Elementary School w Norwalk w stanie Connecticut spotykam dzieci z różnych polonijnych szkół i ich rodziców. Przyjechali dla Bartka.
Środa 19 listopada 2014

Pani Elżbieta od sierot

3 kwietnia 2014 roku skończyła 73 lata, a na Florydzie mieszka od 2000 roku. Swoim bagażem życiowych doświadczeń mogłaby obdzielić wielu, podobnie jak energią i chęcią do niesienia pomocy oraz walki o ważne sprawy. Głęboki patriotyzm nie pozwala jej przejść obojętnie nad fałszowaniem polskiej historii, a silna empatia nakazuje wciąż troszczyć się o życie sierot pokrzywdzonych przez los. Elżbieta Rutkowska-Nazarian w czasach masowego konsumpcjonizmu i gonienia za pieniędzmi może i powinna stanowić wzór do naśladowania dla wszystkich.
Wtorek 22 lipca 2014

Polonia musi stworzyć swój plan B!

Rozmowa z Darkiem Barcikowskim, wiceprezesem do spraw etnicznych Partii Demokratycznej w USA oraz wydawcą dwutygodnika "Biały Orzeł"
Polonia - Więcej publikacji
Czwartek 02 kwietnia 2015

Papieskie ślady w Nowym Jorku

Niewątpliwie Jan Paweł II należy do grona ulubionych przez Polaków świętych osób. Ma to związek nie tylko z tym, że jest jednym z najbardziej znanych naszych rodaków na świecie oraz że piastował najwyższy urząd kościelny – zasiadał na Stolicy Piotrowej – ale przede wszystkim dlatego, że był nam współczesny i wielu z nas miało okazję spotkać się z nim, porozmawiać, a nawet dotknąć go podczas pielgrzymek i audiencji.
Środa 18 marca 2015

“Polonijne Oscary” przyznane po raz 10!

Redakcja pisma polonijnego "Jupiter" – organu Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i Federacji Kongres Polonii w Austrii – przyznała po raz dziesiąty ZŁOTE SOWY POLONII za rok 2014 dla osób wyróżniających się nie tylko talentem i dokonaniami, ale także aktywnością, kulturą osobistą, postawą moralną i społeczną oraz życzliwością i umiejętnością współpracy z polonijnymi środowiskami. Są to "Polonijne Oscary" przyznawane dla osób działających ponad podziałami i broniących dobrego imienia Polski i Polaków na emigracji.
Sobota 14 marca 2015

Harlem w polskim konsulacie

Około 170 osób wzięło udział w spotkaniu „Swinging Harlem”, które odbyło się w piątkowy wieczór, 6 marca, w pięknych salach pałacu DeLamar Mansion, w którym mieści się Konsulat Generalny RP na Manhattanie. Prócz wielu przedstawicieli Polonii oraz sympatyków jazzu na spotkanie przybyła również spora grupa przedstawicieli społeczności afroamerykańskiej z Harlemu – muzyków, animatorów sztuki, historyków, działaczy politycznych i społecznych.
Poniedziałek 09 marca 2015

Nowy polski proboszcz u św. Wojciecha

Doskonale zna parafię św. Wojciecha na Elmhurst, ponieważ przez cztery lata pełnił w niej funkcję wikarego, od września ub.r. był jej administratorem, a w niedzielę, 1 marca, został jej proboszczem. Nowym gospodarzem najstarszej polskiej parafii na Queensie jest franciszkanin o. Mirosław Podymniak.
Poniedziałek 02 lutego 2015

Śladami wielkich Polaków w Ameryce

Rozmowa z kpt. Andrzejem Piotrowskim, który wraz z grupą swoich kolegów postanowił przepłynąć trasę tzw. Wielkiej Pętli Ameryki w poszukiwaniu śladów, jakie w jej okolicach pozostawili nasi przodkowie, a tym samym pokazać Polonii, a przede wszystkim Ameryce i światu, że w tworzeniu potęgi Stanów Zjednoczonych wielką rolę odegrali emigranci z Polski.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.