Prenumerata
NYC 11:41 pm | WWA 05:41 am
1 USD = 3.9644 PLN
Środa 27 lipca 2016
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Czwartek 14 lipca 2016

To jest fakt: z rąk policji częściej giną biali niż czarni

Kolejne bezsensowne protesty organizowane w związku z rzekomym rasizmem i brutalnością policji kosztowały życie pięciu białych funkcjonariuszy. 25-letni Afroamerykanin, zaślepiony nienawiścią pompowaną przez rasistowski ruch Black Lives Matter (Czarne Życie ma Znaczenie), wszedł na dach i podczas manifestacji w Dallas zaczął strzelać do funkcjonariuszy. Co na to prezydent USA? Jeszcze kilka godzin przed tragedią ubolewał nad tym, jak wielu Afroamerykanów ginie z rąk policji. Czy pan prezydent naprawdę wie, jak wielu?
Wtorek 12 lipca 2016

Fakty i mity dotyczące mieszkań z czynszem regulowanym - Właściciel nie może sam wyrzucić lokatora

Rozmowa z Jackiem Bikowskim, konsultantem ds. mieszkaniowych w North Brooklyn Development Corporation, na temat mieszkań objętych czynszem stabilizowanym i kontrolowanym, a także praw i obowiązków ich właścicieli oraz lokatorów
Poniedziałek 11 lipca 2016

Powstaje nieformalna amerykańska armia? Zbrojenie agencji rządowych

Broń i pojazdy opancerzone na amerykańskich uniwersytetach? Oddziały specjalne wyposażone w karabinki szturmowe AR-15 w IRS? Duży arsenał broni i amunicji w Agencji Ochrony Środowiska? Pozamilitarne agencje federalne od dłuższego już czasu intensywnie się dozbrajają, a liczba ich pracowników mogących nosić przy sobie broń palną przewyższyła już liczbę tzw. marines w Korpusie Piechoty Morskiej.
Piątek 27 maja 2016

Wojna toaletowa

Poprawność polityczna w Stanach Zjednoczonych sięgnęła nowego pułapu: wkroczyła do publicznych toalet. Cisza przypisana tym miejscom została bezpowrotnie przerwana decyzją władz Karoliny Północnej, ograniczającą używanie publicznych łazienek i szatni przez osoby płci urodzenia, a nie płci przez siebie wybranej.
Piątek 27 maja 2016

Mea culpa, mea maxima culpa…

Grzechów mam wiele. Wyznaję szczerze, że grzeszę coraz więcej i częściej. Leniwie leżę całą niedzielę po tygodniu pracy, bez umiarkowania. Zajadam stresy, jakby każdy posiłek był moim ostatnim. Nie piję, ale chyba zacznę palić, gdyż podobno lepiej sięgać po papierosa niż po fast food i słodycze, a niczym innym ostatnio z braku czasu się nie żywię. Lepiej dla figury, bo płuc nie widać. Ponadto, choć tego na liście grzechów nie ma, zaczynam używać słów powszechnie uznanych za nieprzyzwoite.
Polonia - Więcej publikacji
Sobota 23 lipca 2016

Aleja Marii Skłodowskiej-Curie powróci na Manhattan

Istniała niespełna trzy lata, a w uroczystości związanej z nadaniem jej imienia uczestniczyły tysiące ludzi, co odnotowały największe nowojorskie gazety. Marie Curie Avenue znajdowała się we wschodniej części Manhattanu pomiędzy 61 a 76 Street. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nazwa upamiętniająca dwukrotną polską noblistkę powróci w okolice, w których pierwotnie się znajdowała.
Piątek 22 lipca 2016

Poznałem wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi - Jestem człowiekiem Polonii

Rozmowa z konsulem Mateuszem Stąsiekiem, kończącym swoją misję dyplomatyczną w Nowym Jorku i zarazem przyszłym dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Czwartek 21 lipca 2016

W oczekiwaniu na godne upamiętnienie

Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa przez ponad 70 lat nie mogą doczekać się godnego ich upamiętnienia przez państwo polskie.
Piątek 15 lipca 2016

Polskie marki… których nie ma w Polsce

Czy Pulaski, Syrena lub Belveder to polskie marki produktów importowanych do USA? Takie można odnieść wrażenie robiąc zakupy w polonijnych sklepach. W słoikach i pudełkach oklejonych ich etykietkami są polskie ogórki, żur, kapusta kiszona czy ciastka z galaretką. Tak naprawdę wspomniane znaki firmowe należą do polonijnych dystrybutorów, którzy mając swoją markę, walczą o własnego klienta, nie tylko polonijnego. W USA jest kilkadziesiąt marek stworzonych przez imigrantów znad Wisły – towary zamawiają głównie w Polsce, ale też na przykład w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, Kanadzie, a nawet w Indiach.
Czwartek 14 lipca 2016

Praca na budowie – bez kasku, bez zabezpieczeń, bezmyślnie

“Proszę zobaczyć, w jakich warunkach pracują ci mężczyźni. Wystarczy chwila nieuwagi i zamiast do domu na obiad trafią na intensywną terapię!” – to fragment e-maila wysłanego przez jedną z czytelniczek do naszej redakcji. Dołączyła do niego zdjęcia, na których widać pracowników budowlanych remontujących dach bez żadnych zabezpieczeń. “Tak się właśnie pracuje – mówi jeden z polskich kontraktorów. – Często nie ma czasu na rusztowania czy siatki”. Mimo że ceną może okazać się własne życie.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.