Prenumerata
NYC 10:59 pm | WWA 04:59 am
1 USD = 3.7980 PLN
Wtorek 03 maja 2016
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Czwartek 07 kwietnia 2016

Wygrali protestujący i policja, przegrali zwykli mieszkańcy

Tylko od stycznia w metropolii nowojorskiej doszło do ponad 600 ataków nożowników. Sprawcy cięli swoje ofiary między innymi po twarzach. Działo się to nie tylko późną nocą, ale także w dzień, na przykład na zatłoczonych stacjach metra. Powód? Z policjantów jakiś czas temu zrobiono tych złych, a z przestępców bohaterów. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej z nich czuje się bezkarnie i robią to, co im się podoba.
Czwartek 24 marca 2016

Życie polityczne dzikich

W New Haven, w bibliotece uniwersytetu Yale, można badać życie Bronisława Malinowskiego, autora książki „Życie seksualne dzikich”. Można tam też badać życie polityczne neokonserwatystów.
Poniedziałek 14 marca 2016

Common sense is not that common

Nie sposób zaprzeczyć, że polskie społeczeństwo od dawna nie było tak silnie podzielone, jak jest w tej chwili. Od lat ludzie nie prowadzili tak zażartych ideologicznych sporów, kończących się hukiem zatrzaskiwanych drzwi i wyzywaniem rodziny, przyjaciół lub znajomych od Pisiorów, KOD-owców, prawicowców lub lewaków. I choć lewacka zaraza musi zginąć, a moherowe berety dać się pogrzebać pod Smoleńskiem, to jednak trzeba żyć dalej.
Poniedziałek 07 marca 2016

“Sikorski rozprzestrzenia kłamstwa o Polsce” - Monarcha, a nie urzędnik…

Wywiad z Matthew Tyrmandem, dziennikarzem i publicystą oraz organizatorem protestu pod hasłem "Sikorski rozprzestrzenia kłamstwa o Polsce", który odbył się we wtorek, 1 marca, przed nowojorską siedzibą Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce. Rozmowa została przeprowadzona kilka dni przed manifestacją.
Piątek 26 lutego 2016

Kapusiom grozi deportacja

Tajni współpracownicy PRL-owskich służb specjalnych mieszkający w Stanach Zjednoczonych, po ich ujawnieniu, mogą ponieść większe konsekwencje niż ci, którzy pozostali w kraju. Amerykańskie prawo jest pod tym względem bardziej rygorystyczne niż polskie. Dlatego też zapowiedź ujawnienia zasobów tzw. archiwum wyodrębnionego, objętego klauzulą Kiszczaka, budzi duże poruszenie wśród Polonii.
Polonia - Więcej publikacji
Sobota 30 kwietnia 2016

Ratujmy pomnik Króla Jagiełły w Central Parku

Zarząd Central Parku informuje o konieczności renowacji polskiego symbolu znajdującego się na terenie parku – pomnika Króla Jagiełły. Posąg "nadgryzł ząb czasu" i wymaga on konserwacji. Remont zaplanowany jest na lipiec br., jednak już pojawiło się wiele niejasności z nim związanych, dlatego konieczne jest, by przedstawiciele Polonii mieli wpływ, a przede wszystkim dokładne wiadomości na temat jego przebiegu. Musimy w tej kwestii działać bardzo szybko i stanowczo oraz pokazać swoją troskę o jeden z najważniejszych polskich symboli na Manhattanie.
Czwartek 28 kwietnia 2016

Trwa zbiórka dla polskich powodzian w Kazachstanie

Wskutek powodzi z północnych terenów Kazachstanu musiano ewakuować kilkaset osób, większość z nich to polskie rodziny, które bardzo potrzebują pomocy. Straciły nie tylko dach nad głową, ale często dorobek całego swojego życia. Na portalu gofoundme.com trwa właśnie zbiórka pieniędzy na zakup żywności i najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Zainicjowała ją fundacja Polonia Polonii.
Czwartek 28 kwietnia 2016

Manhattan obfituje w “nasze” miejscówki

Rozmowa z Magdaleną Muszyńską-Chafitz, licencjonowaną przewodniczką po metropolii, autorką popularnego bloga o Nowym Jorku – Little Town Shoes
Środa 27 kwietnia 2016

Seton Hall University daje stypendium

W Szkole Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych na Seton Hall University – uczelni katolickiej w South Orange, NJ – oferowane jest stypendium dla magistrantów zainteresowanych tematami związanymi z Polską.
Środa 27 kwietnia 2016

Czy ziści się idea Piłsudskiego? Międzymorze kluczem do potęgi

Jak bumerang powraca idea polityczna zakładająca utworzenie federacji państw Europy Środkowej i Wschodniej. O koncepcji tej znów stało się głośno w kontekście ocieplenia relacji polsko-białoruskich oraz wizji rozpadu Unii Europejskiej. Białorusini pozytywnie wypowiadają się na temat Międzymorza, ale wielu z nich uważa, że na razie jest to tylko idée fixe.
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.