Prenumerata
NYC 06:16 am | WWA 12:16 pm
1 USD = 3.9840 PLN
Czwartek 30 czerwca 2016
RSS: Dołącz do nas:
Opinie - Więcej publikacji
Piątek 27 maja 2016

Wojna toaletowa

Poprawność polityczna w Stanach Zjednoczonych sięgnęła nowego pułapu: wkroczyła do publicznych toalet. Cisza przypisana tym miejscom została bezpowrotnie przerwana decyzją władz Karoliny Północnej, ograniczającą używanie publicznych łazienek i szatni przez osoby płci urodzenia, a nie płci przez siebie wybranej.
Piątek 27 maja 2016

Mea culpa, mea maxima culpa…

Grzechów mam wiele. Wyznaję szczerze, że grzeszę coraz więcej i częściej. Leniwie leżę całą niedzielę po tygodniu pracy, bez umiarkowania. Zajadam stresy, jakby każdy posiłek był moim ostatnim. Nie piję, ale chyba zacznę palić, gdyż podobno lepiej sięgać po papierosa niż po fast food i słodycze, a niczym innym ostatnio z braku czasu się nie żywię. Lepiej dla figury, bo płuc nie widać. Ponadto, choć tego na liście grzechów nie ma, zaczynam używać słów powszechnie uznanych za nieprzyzwoite.
Piątek 27 maja 2016

Dlaczego obchodzę Dzień Dziecka

Zdjęcie, którym rodzice moich siostrzeńców podzielili się niedawno z resztą rodziny, mogłoby śmiało pretendować do miana „Symbol dzieciństwa”. Pokazuje dwójkę małych chłopców na podwórku przed domem. Umorusane buzie, nieco opadające spodenki, jeden z chłopców na szczycie zjeżdżalni, drugi biegnie z wyrzuconymi w górę ramionami, obaj roześmiani od ucha do ucha.
Czwartek 07 kwietnia 2016

Wygrali protestujący i policja, przegrali zwykli mieszkańcy

Tylko od stycznia w metropolii nowojorskiej doszło do ponad 600 ataków nożowników. Sprawcy cięli swoje ofiary między innymi po twarzach. Działo się to nie tylko późną nocą, ale także w dzień, na przykład na zatłoczonych stacjach metra. Powód? Z policjantów jakiś czas temu zrobiono tych złych, a z przestępców bohaterów. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej z nich czuje się bezkarnie i robią to, co im się podoba.
Czwartek 24 marca 2016

Życie polityczne dzikich

W New Haven, w bibliotece uniwersytetu Yale, można badać życie Bronisława Malinowskiego, autora książki „Życie seksualne dzikich”. Można tam też badać życie polityczne neokonserwatystów.
Polonia - Więcej publikacji
Piątek 24 czerwca 2016

Polacy obawiają się Brexitu? Nie wszyscy, niektórym jest to obojętne lub są za!

Anna Więcek, podobnie, jak kilkaset tysięcy innych Polaków, mieszka w Wielkiej Brytanii. Wyjechała, bo jak wielu z nich, nie chciała żyć w Polsce za minimalną pensję. Udało się – ma dobrą pracę, planuje ślub, stara się o paszport brytyjski. Ewentualny Brexit? Jest jej obojętny. “Dotyczy on bardziej ludzi dopiero przyjeżdżających do Anglii. Ja jestem tu już siedem lat, mam dom, płacę podatki i nigdzie się nie wybieram” – mówi Anna. Będzie mogła zostać?
Środa 22 czerwca 2016

Dopiero gdy zabiją, przychodzi refleksja, choć też nie zawsze…

“Jest taki program, w ramach którego musisz spotykać się z matkami dzieci zabitych przez pijanych kierowców. Kobiety pokazują rodzinne zdjęcia z pierwszego dnia w szkole, wycieczek za miasto czy Bożego Narodzenia, a później – gdy jeszcze dziecko walczyło o życie – to ze szpitala. Ja miałem ogromne szczęście, że zostałem zatrzymany, zanim stałem się zabójcą” – mówi pan Mariusz, dwukrotnie aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu. Ile razy prowadził pijany? Nigdy nie liczył, ale na pewno więcej niż te dwa razy.
Sobota 11 czerwca 2016

Poszukiwacze skarbów

Uzbrojeni w wykrywacze metalu, przeczesują okoliczne tereny w poszukiwaniu skarbów. Znajdują np. stare monety, guziki od mundurów żołnierskich, a czasem trafiają się pierścionki, pociski albo kule armatnie. "To takie męskie hobby" – mówi Bartek Sadowski, członek grupy New York New Jersey Artifact Searchers (NYNJAS).
Piątek 10 czerwca 2016

Gościsz u siebie bliskich z Polski? Warto pomyśleć o ubezpieczeniu

Co trzeci Polak wyjeżdża na wakacje – między innymi do bliskich w Stanach Zjednoczonych – bez ubezpieczenia turystycznego. Powód? Część uważa, że jest to zbędny wydatek. Tymczasem taka oszczędność może okazać się bardzo kosztowna. “Wielu sądzi, że są niezniszczalni, tymczasem samo włożenie ręki w gips to rachunek rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy dolarów” – mówią polonijni agenci ubezpieczeniowi. Kto za to zapłaci?
Czwartek 09 czerwca 2016

Nowy prezes, mnóstwo pomysłów

O planach rozwoju dla Klubu Wisła (S.C. Vistula) w Garfield, NJ, rozmawiamy z jego nowo wybranym prezesem Maksymilianem Koziołem
Newsletter ND

Zapisz się do newslettera.