Prenumerata
NYC 06:18 pm | WWA 12:18 am
1 USD = 3.7224 PLN
Czwartek 25 maja 2017
RSS: Dołącz do nas:
Edytorial
Wszystkie
Niedziela 14 maja 2017

Świętowanie z kijem

Jest taka scena w parodii „Ostatni film o Legii Cudzoziemskiej”, wyreżyserowanej przez popularnego aktora komediowego Marty'ego Feldmana, gdy jeden z bohaterów oświadcza, że czeka ich śmiertelna walka. Drugi pyta ze zdziwieniem: dlaczego? Ten pierwszy odpowiada, że przecież wróg zdobył sztandar! A co, nie mamy innego? – pada pytanie.
Sobota 10 września 2016

Tajemnice greenpoinckich ulic

Skąd biorą się nazwy ulic? Na jakiej podstawie są wymyślane i nadawane? Czy mają jakieś dodatkowe znaczenie, czy tylko upamiętniają jakiegoś polityka lub działacza, albo osobę ze świata nauki i kultury? Takie pytania często zadajemy sobie spacerując po różnych dzielnicach i miastach. To, co kryje się pod nazwami greenpoinckich ulic, próbował rozwikłać Geoffrey Cobb, historyk i autor książki "Greenpoint Brooklyn's Forgotten Past".
Opinie
Wszystkie
Poniedziałek 22 maja 2017

Córeczko, wolałabym, abyś była chłopcem

Media w Polsce szeroko komentują okoliczności tragiczniej śmierci młodej Polki w Egipcie. Sprawa nie jest jasna i niewiele wnoszą nawet nagrania wideo. Oskarżeń jest więcej niż faktów.
Poniedziałek 22 maja 2017

Czy dajemy przyzwolenie?

Może i Państwu wpadła w ręce (wyświetliła się na ekranie komputera) niedawna wypowiedź uczestniczki powstania warszawskiego na temat gorączki paramilitaryzmu pod sztandarem patriotyzmu, jaka coraz mocniej uderza Polsce do głowy.
Prawo i My
Wszystkie
Poniedziałek 10 kwietnia 2017

Jak zarejestrować w Polsce zagraniczny akt stanu cywilnego, czyli porządki w dokumentach

Jakich formalności należy dopełnić przed polskimi urzędami, gdy istotne wydarzenia życiowe, takie jak ślub czy narodziny dziecka mają miejsce za granicą i stwierdzone zostają zagranicznym dokumentem stanu cywilnego? Jakich formalności należy dopełnić, przy ubieganiu się na przykład o paszport dla dziecka urodzonego za granicą lub o dowód osobisty po zmianie nazwiska na skutek ślubu zawartego poza Polską?
Niedziela 26 marca 2017

Nawet ponad rok czekania na dokumenty

Szacuje się, że obecnie o amerykańskie obywatelstwo może ubiegać się nawet ok. 8 mln imigrantów, w tym Polacy. Liczba złożonych wniosków świadczy, że wielu z nich chce otrzymać paszport jeszcze w tym roku. "Całkiem niedawno na ten dokument czekało się sześć miesięcy. Natomiast od pewnego czasu kolejki znacznie się wydłużyły. A to oznacza, że proces naturalizacji może potrwać nawet ponad rok" – szacują polonijni prawnicy imigracyjni.
Finanse
Wszystkie
Niedziela 14 maja 2017

Bardzo duże zaufanie do złotego

Rozmowa z prof. Adamem Glapińskim, prezesem Narodowego Banku Polskiego, który niedawno gościł w metropolii nowojorskiej
Poniedziałek 24 kwietnia 2017

Podatkowe meandry

Jak rozliczają się osoby mieszkające w USA i otrzymujące wynagrodzenie w Polsce. Rozmowa z Aleksandrą Grygierczyk, rzeczniczką Krajowej Informacji Skarbowej.
Reklama
Edukacja
Wszystkie
Niedziela 07 maja 2017

Tony papieru czy gigabajty pamięci • Czy e-booki zastąpią tradycyjne książki?

Polacy coraz rzadziej sięgają po książki – w roku ubiegłym tylko jedna trzecia naszych rodaków przeczytała przynajmniej jedną z nich. Zauważalny jest jednak wzrost popularności e-booków i audiobooków które mimo że na rynku książek stanowią niewielki udział procentowy, to liczba ich zwolenników gwałtownie rośnie. Czy nowoczesna technologia wpłynie na popularyzację czytelnictwa? Według tzw. moli książkowych raczej nie.
Sobota 08 kwietnia 2017

CitizenGO - Bronimy godności rodziny i człowieka

Rozmowa z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, dyrektor CitizenGO Polska, organizacji broniącej życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz promującej rodzinę i podstawowe prawa wynikające z godności człowieka.
Nieruchomości
Wszystkie
Sobota 17 grudnia 2016

Greenpoint zmienia swoje oblicze • Dubaj nad East River

W ciągu najbliższych kilku lat nabrzeże Greenpointu ulegnie całkowitej przemianie. To za sprawą nowoczesnych osiedli mieszkaniowych z luksusowymi apartamentami powstających w miejscu starych pofabrycznych hal i magazynów. Wiele z nich jest już w fazie budowy, inne są w planach, a poza tym deweloperzy ciągle wykupują nowe tereny, na których chcą realizować swoje mieszkaniowe plany. Już zaczęto określać tę część polskiej dzielnicy mianem Dubaju nad East River.Będą go tworzyć m.in. opisane poniżej drapacze chmur i kompleksy mieszkaniowe. Tylko do 2019 roku na nabrzeżu Greenpointu pojawi się ponad 3 tys. nowych, luksusowych apartamentów.
Piątek 23 września 2016

Rozbudowa nabrzeża New Jersey - Lustrzane odbicie Manhattanu

Gentryfikacja najbliższych okolic Manhattanu zatacza coraz większe kręgi. Swoim zasięgiem objęła już nie tylko nabrzeże Brooklynu i Queensu, ale także przekroczyła granice stanowe. Od kilku lat zauważalna jest bardzo duża ekspansja deweloperska nad rzeką Hudson od strony New Jersey. W ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęto tam budowę ponad 30 wieżowców i dużych projektów mieszkaniowych.
O Polsce
Wszystkie
Poniedziałek 22 maja 2017

Kościół spoiwem polonijnej młodzieży

Zintegrować ze sobą polonijną młodzież i przyciągnąć ją do Kościoła – to cele, które stawiają sobie biskupi i członkowie organizacji katolickich. Łączą siły, aby przygotować w Warszawie 2. Kongres Młodzież Polonijnej. Spotkanie organizacyjne zaplanowane jest na czerwiec. O szczegółach mówi “Nowemu Dziennikowi” biskup Wiesław Lechowicz.
Sobota 20 maja 2017

Wakacje w Polsce czy w USA?

Wakacyjny pobyt w Polsce ma duży wpływ na rozwój języka polskiego wśród dzieci dwujęzycznych, a także jest okazją do poznawania kultury i tradycji, w której wychowali się ich rodzice. Z kolei kolonie i obozy – zwłaszcza harcerskie – uczą samodzielności, a tematyczne, np. taneczne lub teatralne, rozwijają pasje i zainteresowania. Gdzie wysłać dziecko na wakacje? To pytanie, na które rodzice muszą sobie jak najszybciej odpowiedzieć, ponieważ koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami.
Turystyka
Wszystkie
Niedziela 14 maja 2017

Wyspa, gdzie zatrzymał się czas

Kuba wabi, zachwyca i zasmuca, a na pewno nie daje o sobie zapomnieć. Kto chociaż raz odwiedził tę wyjątkową wyspę, położoną zaledwie o 90 mil od wybrzeży południowej Florydy, nie może jej zapomnieć.
Niedziela 14 maja 2017

Dwa oblicza Kuby

Rozmowa z Anną Podczerwińską-Milone, góralką z pochodzenia, a Kubanką z wyboru
Reklama
Polonia
Wszystkie
Poniedziałek 22 maja 2017

Czerwone maki na Monte Cassino…

18 maja 1944 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi elitarnymi oddziałami spadochronowymi, broniącymi ufortyfikowanej pozycji górskiej Monte Cassino.
Poniedziałek 22 maja 2017

Kościół spoiwem polonijnej młodzieży

Zintegrować ze sobą polonijną młodzież i przyciągnąć ją do Kościoła – to cele, które stawiają sobie biskupi i członkowie organizacji katolickich. Łączą siły, aby przygotować w Warszawie 2. Kongres Młodzież Polonijnej. Spotkanie organizacyjne zaplanowane jest na czerwiec. O szczegółach mówi “Nowemu Dziennikowi” biskup Wiesław Lechowicz.
Zdrowie i Uroda
Wszystkie
Poniedziałek 20 marca 2017

Dr Preeti Agrawal – pionierka leczenia integracyjnego

Z sukcesem łączy medycynę konwencjonalną z naturalną, bowiem – jak twierdzi – "wtedy proces leczenia przynosi najlepsze efekty". Od ponad 20 lat prowadzi praktykę lekarską w Polsce. Specjalizuje się w zwalczaniu m.in. nowotworów, chorób przewlekłych i kobiecych oraz niepłodności, a także przeciwdziałaniu nim. Dr Preeti Agrawal jest światowej sławy ekspertką w dziedzinie tzw. leczenia integracyjnego. Niebawem mieszkańcy metropolii nowojorskiej oraz sąsiednich stanów będą mogli wziąć udział w szeregu spotkań z tą – mówiącą po polsku i angielsku – specjalistką.
Niedziela 12 marca 2017

Zmieniliśmy czas z zimowego na letni

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy prawie wszystkich stanów USA przestawili zegarki o godzinę do przodu (z godz. 2 na godz. 3). Mimo, że proces ten towarzyszy nam od dziecka, a czas ‘zmieniamy’ dwa razy w roku, to i tak nasz organizm za każdym razem musi się przyzwyczaić od nowa.
Auto-Moto
Wszystkie
Niedziela 23 kwietnia 2017

Powstaje film o Czesławie • Samotna śmierć rajdowca

Należał do grona najwybitniejszych polskich rajdowców lat 50. 60. i 70. ubiegłego wieku. Był także znanym i cenionym rzemieślnikiem. Po wyemigrowaniu z Polski jego życie całkowicie się odmieniło. Zmarł w osamotnieniu i niewiele brakowało, by został pochowany w zbiorowym miejskim grobie. Właśnie powstaje film o jego życiu pełnym "zakrętów i odcinków specjalnych".
Środa 09 listopada 2016

Szansa na polski samochód

Polska od czasów produkcji Syreny nie miała swojej narodowej marki motoryzacyjnej – Warszawa była produkowana na licencji radzieckiej, a popularne “maluchy” na licencji włoskiej. Stworzenie w krótkim czasie samochodu, który zdobyłby ogólnoświatową popularność, wydawało się niemożliwe do momentu, w którym Elon Musk zaprezentował elektryczną Teslę. Może zatem jest szansa także dla kraju nad Wisłą, by wejść na krajowy i światowy rynek motoryzacyjny?
Kultura
Wszystkie
Sobota 13 maja 2017

Z polonijnych klubów do Comedy Central

Zaczynały jako wokalistki zespołu grającego na dancingach w klubach polonijnych. Halina Ulatowska i Agnieszka Jawien są przykładem Polek, które dzięki pomysłowi i ogromnej determinacji spełniają swoje amerykańskie marzenie, w dodatku robią to z wielką przyjemnością, tanecznym krokiem i ze śpiewem na ustach. Zespół, który stworzyły – Dancing Dream ABBA Tribute Band – od kilku lat zdobywa coraz większe rzesze fanów oraz podbija amerykańskie sceny i kluby w wielu stanach.
Niedziela 07 maja 2017

Tony papieru czy gigabajty pamięci • Czy e-booki zastąpią tradycyjne książki?

Polacy coraz rzadziej sięgają po książki – w roku ubiegłym tylko jedna trzecia naszych rodaków przeczytała przynajmniej jedną z nich. Zauważalny jest jednak wzrost popularności e-booków i audiobooków które mimo że na rynku książek stanowią niewielki udział procentowy, to liczba ich zwolenników gwałtownie rośnie. Czy nowoczesna technologia wpłynie na popularyzację czytelnictwa? Według tzw. moli książkowych raczej nie.
Reklama
Reklama
Co, Gdzie, Kiedy
Poniedziałek 01 maja 2017 - Niedziela 11 czerwca 2017

Wystawa "Od gali do gali" na Greenpoincie

Czwartek 04 maja 2017 - Środa 31 maja 2017

Obrazy Henryki Wojciechowskiej w Klimat Gallery

Piątek 05 maja 2017 - Środa 31 maja 2017

Cztery pory roku

Niedziela 07 maja 2017 - Niedziela 11 czerwca 2017

Wystawa fotografii Wojtka Kubika "Swinging Harlem" na Greenpoincie

Czwartek 11 maja 2017 - Niedziela 04 czerwca 2017

Konkurs "Piosenka dla generała Kościuszki"

Sobota 13 maja 2017 - Wtorek 13 czerwca 2017

Wystawa Janusza Skowrona "New Visions" w Los Angeles

Sobota 13 maja 2017 - Niedziela 18 czerwca 2017

Wystwa Henryki Wojciechowskiej w Brooklyn Waterfront Artists Coalition

Środa 17 maja 2017 - Środa 06 grudnia 2017

Spotkania w Polonia of Long Island

Czwartek 18 maja 2017 - Sobota 30 czerwca 2018

Bezpłatne kursy dla dorosłych

Sobota 27 maja 2017 - Sobota 27 maja 2017

Rozpoczęcie nowego sezonu żeglarskiego

Sobota 27 maja 2017 - Niedziela 28 maja 2017

Wyjątkowe spotkanie chórów polonijnych

Sobota 27 maja 2017 - Sobota 27 maja 2017

Pokaz filmu "Wołyń" w Wallington

Reklama
Wiadomości
Reklama