Prenumerata
NYC 07:19 am | WWA 01:19 pm
1 USD = 3.9309 PLN
Czwartek 30 marca 2017
RSS: Dołącz do nas:
Edytorial
Wszystkie
Sobota 10 września 2016

Tajemnice greenpoinckich ulic

Skąd biorą się nazwy ulic? Na jakiej podstawie są wymyślane i nadawane? Czy mają jakieś dodatkowe znaczenie, czy tylko upamiętniają jakiegoś polityka lub działacza, albo osobę ze świata nauki i kultury? Takie pytania często zadajemy sobie spacerując po różnych dzielnicach i miastach. To, co kryje się pod nazwami greenpoinckich ulic, próbował rozwikłać Geoffrey Cobb, historyk i autor książki "Greenpoint Brooklyn's Forgotten Past".
Czwartek 08 września 2016

Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Czyli próba zrozumienia sytuacji światowej

Nie pasuję ani do obozu Prawa i Sprawiedliwości – z uwagi na moje wątpliwości, czy wypadek w Smoleńsku był zamachem planowanym przez Putina – ani do Komitetu Obrony Demokracji, jako że mam podejrzenia, iż ich demonstracje wyglądają jak wyreżyserowane w Berlinie, przepraszam, w Brukseli.
Opinie
Wszystkie
Poniedziałek 27 marca 2017

Źródło wody

Tak się składa, że na co dzień param się tak prozaiczną profesją jak ubezpieczenia. Ubezpieczam różne rzeczy różnym osobom. Ostatnio miałam do czynienia z wyjątkowym przypadkiem pewnej polisy. Wyjątkowym ze względu na podejście firm ubezpieczeniowych do tematu.
Niedziela 26 marca 2017

Domniemanie szaleństwa

Gdy oglądam filmy, reportaże, zdjęcia z miejsc skrajnej biedy czy wojny, takich Syria, Somalia, Uganda, Etiopia, albo z miejsc, gdzie życie kobiet jest mniej warte niż kozy, dziękuję Bogu, że urodziłam się tu, w kraju nad Wisłą. Z drugiej strony – patrząc gdzie indziej na białe plaże, lazurowe wody, gdzie słońce jest cały rok i nikt nie wie, do czego służy kaloryfer, zimowe opony, płyn do odmrażania, zastanawiam się, dlaczego nie tam?!
Prawo i My
Wszystkie
Niedziela 26 marca 2017

Nawet ponad rok czekania na dokumenty

Szacuje się, że obecnie o amerykańskie obywatelstwo może ubiegać się nawet ok. 8 mln imigrantów, w tym Polacy. Liczba złożonych wniosków świadczy, że wielu z nich chce otrzymać paszport jeszcze w tym roku. "Całkiem niedawno na ten dokument czekało się sześć miesięcy. Natomiast od pewnego czasu kolejki znacznie się wydłużyły. A to oznacza, że proces naturalizacji może potrwać nawet ponad rok" – szacują polonijni prawnicy imigracyjni.
Piątek 24 marca 2017

Praca na własny rachunek

Przed dylematem dotyczącym formy zatrudnienia staje niejeden z Polonusów podejmujących pracę. Jedni wolą stabilność związaną z etatem w dobrze prosperującej firmie, inni bardziej cenią sobie niezależność w działaniu i decydują się na założenie własnego biznesu oraz świadczenie swoich usług na zasadzie kontraktorskiej. Z czym się to wiąże? Jak do tego podejść? Gdzie szukać fachowej pomocy? To pytania, na które staramy się dać odpowiedź w niniejszym artykule.
Finanse
Wszystkie
Środa 22 marca 2017

Prognozy Warrena Buffetta – czy wyrocznia z Omahy może się mylić?

Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi świata, radzi inwestorom, by unikali aktywnie zarządzanych funduszy: „Gdy biliony dolarów zarządzane są przez Wall Street, to nie klienci, tylko zarządzający, czerpią ponadprzeciętne zyski”. Trudno spierać się z tą logiką, ale czy aktywnie zarządzane fundusze muszą być zawsze gorsze?
Poniedziałek 20 marca 2017

200 lat Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych NYSE

Giełda i rynek kapitałowy są dla gospodarki tym, czym dla organizmu człowieka jest serce. Młodemu państwu amerykańskiemu brakowało takiej instytucji kojarzącej potencjalnych inwestorów z osobami lub firmami poszukującymi kapitału.
Reklama
Edukacja
Wszystkie
Wtorek 28 marca 2017

Seal of Biliteracy, czyli kredyty za dwujęzyczność!

Rozmowa z Marzanną Owiński, dyrektor Polskiej Szkoły Językowej im. ks. Józefa Dąbrowskiego w Orchard Lake w stanie Michigan
Środa 08 marca 2017

Naukowcy z polskim rodowodem w USA

Jak wiele myśli intelektualnej w dziedzinach nauk ścisłych i medycyny wnoszą w Stanach Zjednoczonych naukowcy o polskich korzeniach, pisaliśmy na łamach "Nowego Dziennika" w listopadzie 2015 roku. Teraz ponownie sięgamy do listy Fundacji Kościuszkowskiej, noszącej nazwę Collegium of Eminent Scientists, by przedstawić czytelnikom kolejne wielkie postaci nauki związane z naszym krajem.
Nieruchomości
Wszystkie
Sobota 17 grudnia 2016

Greenpoint zmienia swoje oblicze • Dubaj nad East River

W ciągu najbliższych kilku lat nabrzeże Greenpointu ulegnie całkowitej przemianie. To za sprawą nowoczesnych osiedli mieszkaniowych z luksusowymi apartamentami powstających w miejscu starych pofabrycznych hal i magazynów. Wiele z nich jest już w fazie budowy, inne są w planach, a poza tym deweloperzy ciągle wykupują nowe tereny, na których chcą realizować swoje mieszkaniowe plany. Już zaczęto określać tę część polskiej dzielnicy mianem Dubaju nad East River.Będą go tworzyć m.in. opisane poniżej drapacze chmur i kompleksy mieszkaniowe. Tylko do 2019 roku na nabrzeżu Greenpointu pojawi się ponad 3 tys. nowych, luksusowych apartamentów.
Piątek 23 września 2016

Rozbudowa nabrzeża New Jersey - Lustrzane odbicie Manhattanu

Gentryfikacja najbliższych okolic Manhattanu zatacza coraz większe kręgi. Swoim zasięgiem objęła już nie tylko nabrzeże Brooklynu i Queensu, ale także przekroczyła granice stanowe. Od kilku lat zauważalna jest bardzo duża ekspansja deweloperska nad rzeką Hudson od strony New Jersey. W ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęto tam budowę ponad 30 wieżowców i dużych projektów mieszkaniowych.
O Polsce
Wszystkie
Poniedziałek 27 marca 2017

Adolf Hitler czy Hitlerski?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że rocznie w prasie światowej pojawia się około 200 razy sformułowanie „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozów stworzonych i zarządzanych przez rząd niemieckiej Trzeciej Rzeszy przed i w trakcie II wojny światowej. Rzeczywista liczba jest znacznie większa i w mediach pojawiają się też subtelniejsze sformułowania, takie jak „Auschwitz w Polsce” (obóz Auschwitz znajdował się na terenie anektowanym przez Hitlera, który stał się częścią Trzeciej Rzeszy), „obozy koncentracyjne w Polsce” czy „polskie getto”.
Środa 22 marca 2017

W Polsce jest poważny potencjał w dziedzinie robotyki

Rozmowa z prof. nadzw. dr inż. Piotrem Szynkarczykiem, dyrektorem Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów
Turystyka
Wszystkie
Niedziela 26 marca 2017

Kiedy podróżować po Ameryce Południowej?

Podróżowanie po Ameryce Południowej zacznę od Peru, gdyż jest to kraj szczególnie mi bliski. Jeżdżę tam od 1981 roku, przeciętnie 2-3 razy w roku. Dlatego też martwi mnie to, co się tam teraz dzieje, czyli finał pory deszczowej, której rezultaty dramatycznie wpływają nie tylko na Peruwiańczyków, ale i na turystów, którzy teraz tam są, a być ich nie powinno.
Wtorek 14 marca 2017

Na wózkach inwalidzkich przez Amerykę –  przez góry, dżunglę i bagna

Michał Woroch i Maciej Kamiński, przyjaciele przemierzający Amerykę Południową na wózkach inwalidzkich i "Defem", czyli land roverem defenderem, dotarli do Limy. To już czwarta stolica na trasie ich podróży – po Buenos Aires, Santiago de Chile i La Paz.
Reklama
Polonia
Wszystkie
Niedziela 26 marca 2017

Polonia 5K Run w Garfield, NJ – Adam Małysz pobiegnie z nami

Rozmowa z Andrzejem Krygowskim – prezesem polonijnej organizacji sportowej Polish American Sport Association (PASA) z siedzibą w Linden, New Jersey
Sobota 25 marca 2017

Budowniczy amerykańskich mostów

Jest autorem prawie 40 mostów w Ameryce Północnej. Budując je przyczynił się do rozwoju infrastruktury i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Mowa o naszym rodaku Ralphie Modjeskim, synu znanej polsko-amerykańskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej.
Zdrowie i Uroda
Wszystkie
Poniedziałek 20 marca 2017

Dr Preeti Agrawal – pionierka leczenia integracyjnego

Z sukcesem łączy medycynę konwencjonalną z naturalną, bowiem – jak twierdzi – "wtedy proces leczenia przynosi najlepsze efekty". Od ponad 20 lat prowadzi praktykę lekarską w Polsce. Specjalizuje się w zwalczaniu m.in. nowotworów, chorób przewlekłych i kobiecych oraz niepłodności, a także przeciwdziałaniu nim. Dr Preeti Agrawal jest światowej sławy ekspertką w dziedzinie tzw. leczenia integracyjnego. Niebawem mieszkańcy metropolii nowojorskiej oraz sąsiednich stanów będą mogli wziąć udział w szeregu spotkań z tą – mówiącą po polsku i angielsku – specjalistką.
Niedziela 12 marca 2017

Zmieniliśmy czas z zimowego na letni

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy prawie wszystkich stanów USA przestawili zegarki o godzinę do przodu (z godz. 2 na godz. 3). Mimo, że proces ten towarzyszy nam od dziecka, a czas ‘zmieniamy’ dwa razy w roku, to i tak nasz organizm za każdym razem musi się przyzwyczaić od nowa.
Auto-Moto
Wszystkie
Środa 09 listopada 2016

Szansa na polski samochód

Polska od czasów produkcji Syreny nie miała swojej narodowej marki motoryzacyjnej – Warszawa była produkowana na licencji radzieckiej, a popularne “maluchy” na licencji włoskiej. Stworzenie w krótkim czasie samochodu, który zdobyłby ogólnoświatową popularność, wydawało się niemożliwe do momentu, w którym Elon Musk zaprezentował elektryczną Teslę. Może zatem jest szansa także dla kraju nad Wisłą, by wejść na krajowy i światowy rynek motoryzacyjny?
Wtorek 28 kwietnia 2015

Motocyklowe święto na Greenpoincie

Znani działacze i lokalni politycy, przedstawiciele NYPD, ksiądz z kropidłem oraz setki harleyowców i sympatyków mechanicznych koni w czarnych skórzanych kurtkach z dużym klubowym znakiem na placach w jednym miejscu to widok rzadki. Właśnie takie spotkania, od pięciu lat, organizowane są pod koniec kwietnia przed siedzibą polonijnego oddziału klubu motocyklowego Unknown Biker’s MC na Greenpoicie i związane są ze święceniem motocykli, zwiastującym początek nowego sezonu dla ich pasjonatów. W tym roku była to jubileuszowa uroczystość, bowiem odbywała się po raz piąty.
Kultura
Wszystkie
Poniedziałek 27 marca 2017

W 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego – kompozytor, pianista, pedagog

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Inspirował się muzyką ludową, renesansową i starożytną. Jego twórczość zafascynowała elity światowych salonów. Miał jednak wielu wrogów, którzy zatruli mu życie. Muzyka Karola Szymanowskiego przeżywa teraz renesans, jest wykonywana na całym świecie i inspiruje współczesnych twórców.
Środa 22 marca 2017

Robot niejedno ma imię

Przez dekady roboty były wyobrażeniem scenarzystów filmów science fiction o przyszłości świata. Przyszłość właśnie nadeszła, a prawdopodobieństwo zetknięcia się z inteligentnymi maszynami staje się coraz większe. Już nie tylko hale produkcyjne, ale fronty wojenne, sale operacyjne i pola uprawne stają się przestrzenią, w której można napotkać następców filmowych bohaterów “Gwiezdnych wojen”.
Reklama
Co, Gdzie, Kiedy
Czwartek 22 września 2016 - Piątek 30 czerwca 2017

Bezpłatne kursy języka angielskiego dla dorosłych

Czwartek 02 marca 2017 - Wtorek 04 kwietnia 2017

Ostatnie prace Janusza Kapusty

Poniedziałek 06 marca 2017 - Poniedziałek 03 kwietnia 2017

Wystawa prac Marii Nowak

Poniedziałek 13 marca 2017 - Piątek 28 kwietnia 2017

Niechciane dziedzictwo

Niedziela 19 marca 2017 - Piątek 31 marca 2017

Wystawa z Muzeum Auschwitz-Birkenau

Sobota 25 marca 2017 - Sobota 01 kwietnia 2017

Marcin Daniec – "Co mnie tam trzyma"

Piątek 31 marca 2017 - Piątek 31 marca 2017

Spotkanie z autorką książki "Świętosława królowa wikingów"

Piątek 31 marca 2017 - Niedziela 02 kwietnia 2017

Spotkanie z polskimi książkami

Piątek 31 marca 2017 - Piątek 31 marca 2017

O feminizm po żydowsku w PIASA

Sobota 01 kwietnia 2017 - Sobota 01 kwietnia 2017

Nabożeństwo w pierwszą sobotę miesiąca

Sobota 01 kwietnia 2017 - Niedziela 02 kwietnia 2017

Koncert Stanisława Soyki

Niedziela 02 kwietnia 2017 - Niedziela 02 kwietnia 2017

Premierowy pokaz filmu "Wyklęty"

Reklama
Wiadomości
Reklama