Prenumerata
NYC 10:21 pm | WWA 04:21 am
1 USD = PLN
Sobota 16 grudnia 2017
RSS: Dołącz do nas:
Edytorial
Wszystkie
Wtorek 27 czerwca 2017

Koniec żartów, strzelamy

Kulę się i niemal zasłaniam przed tym, co ewentualnie zobaczę po włączeniu telewizora. W środę, 14 czerwca 2017 roku, nie było ofiar śmiertelnych, czyli ulga, że wprawdzie strzelali, ale nikogo nie zabili. Jeśli wszystkie operacje chirurgiczne pójdą dobrze, nikt nie umrze, choć reprezentant Steve Scalise (R) znajduje się w stanie krytycznym.
Wtorek 13 czerwca 2017

Drive them out!

To nie jest amatorska partyzantka, ale świetnie zorganizowana wroga armia, wierna dżihadowi, gotowa walczyć do ostatniego żołnierza. Z takimi wojownikami trzeba się liczyć, bo nie decyduje u nich uzbrojenie, ale morale, i ono, jak mówi historia, może zdziałać cuda. Obiektywizm ich nie dotyczy, natomiast pozwala im trwać w religijnym zaślepieniu.
Opinie
Wszystkie
Piątek 24 listopada 2017

Dziękczynienie a sprawa polska

Nie ma przypadków i nie jest przypadkiem, że tekst, który przeczytają Państwo przy okazji obchodów amerykańskiego Dziękczynienia, piszę dzień po polskim Dniu Niepodległości. Nie jest przypadkiem, że czuję się źle, bardzo źle. Zamknęłam strony z wiadomościami i najchętniej zaszyłabym się w przysłowiowej mysiej dziurze, żeby już nie widzieć, nie słyszeć, nie oglądać i nie patrzeć nikomu w oczy.
Czwartek 23 listopada 2017

Rosja i Zachód – dwa światy nie do pogodzenia?

W ostatnich latach nastąpiło pogorszenie stosunków Rosji z krajami zachodnimi, w tym z Ameryką. Przyczyną zderzeń i konfliktów jest nie tylko przypisywana często wschodniemu molochowi kultura, rodząca autorytarnych przywódców i rządy jednostki. Nie sposób pominąć zderzenia interesów między obydwoma światami.
Prawo i My
Wszystkie
Poniedziałek 04 grudnia 2017

W grudniu ginie najwięcej przesyłek

Jak wynika z danych przedstawionych przez firmę Comcast, oferującą systemy zabezpieczeń do domów i mieszkań, nawet co trzeci Amerykanin padł ofiarą kradzieży przesyłki. Najczęściej dochodzi do niej, gdy paczka jest zostawiona przed drzwiami odbiorcy lub gdzieś na terenie posesji. To częsta praktyka firm kurierskich, także poczty, gdy odbiorcy nie ma w domu. Jak wyjaśnił „Nowemu Dziennikowi” rzecznik urzędu, listonosze zachowują się w ten sposób, by “odbiorca nie musiał fatygować się po odbiór paczki na pocztę i stać w długiej kolejce”. Gorzej, gdy naszą przesyłkę pierwszy wypatrzy złodziej.
Sobota 12 sierpnia 2017

Drzwi do kariery w NYPD i agencjach miejskich

Brak opłat parkingowych lub ich wygaśnięcie, pozostawianie pojazdów w miejscach niedozwolonych, a także problemy z rejestracją samochodu lub jego inspekcją – to najczęstsze przyczyny wystawiania mandatów przez funkcjonariuszy NYPD Traffic Enforcement District. Wśród nich są Polacy, którzy zachęcają do podjęcia pracy w tej agencji, tym bardziej że kandydaci nie muszą być obywatelami amerykańskimi, wystarczy posiadanie zielonej karty.
Finanse
Wszystkie
Środa 04 października 2017

Konwencja podatkowa bez tajemnic

Informacja, która ukazała się na portalu "Nowego Dziennika" oraz w jego wydaniu papierowym pt. “Zmiany w polskim prawie uderzą w Polonię?” wywołała komentarze czytelników na temat potencjalnych skutków podpisania umowy dla Polonii amerykańskiej. Wyjaśniamy więc, czym jest konwencja MLI i czy coś zmieni w kwestiach podatkowych pomiędzy USA a Polską.
Piątek 15 września 2017

Polska jest krajem atrakcyjnym do inwestowania

Rozmowa z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Pawłem Chorążym, który w ubiegłym tygodniu gościł w Nowym Jorku.
Reklama
Edukacja
Wszystkie
Środa 25 października 2017

Patriotyczny początek roku w szkole im. Konopnickiej na Greenpoincie

Narodowe Czytanie "Wesela", okolicznościowa inauguracyjna msza św., występ polskiego chóru, udział w 80. Paradzie Pułaskiego oraz w Mszy Dziedzictwa Polskiego – to kilka patriotycznych wydarzeń, w których udział wzięli uczniowie i nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Greenpointu.
Czwartek 05 października 2017

Ignacy Jan Paderewski – wzór wielkiego męża stanu

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki stanowią preludium do wielkich uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W realizacji tego dzieła rola Polonii jest niedoceniana. Polaków z ojcowizny wypędzały prześladowania zaborców i bieda, ale wierni zasadom moralnym, zawartym w haśle: Bóg, Honor, Ojczyzna, wszyscy gotowi byli „na skinienie dla ojczyzny przelać krew”. Polscy emigranci, pracując ciężko dla państwa, które udzielało im gościny, wspierali materialnie swoje rodziny w kraju i tworzyli grunt do odrodzenia się państwa polskiego.
Nieruchomości
Wszystkie
Wtorek 13 czerwca 2017

Jak wynająć mieszkanie lub pokój, by nie stracić

“Najpierw lokator przestał płacić, później straszył deportacją, a jak już go wybłagałam, by się wyprowadził, to pod moją nieobecność załatwił się na środku pokoju” – opowiada właścicielka apartamentu na Bay Ridge. Nie wiadomo, jak często dochodzi do tak nieprzyjemnych sytuacji, ale na pewno się zdarzają. Warto więc wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Także przyszli lokatorzy powinni znać swoje prawa, najlepiej przed wprowadzeniem się.
Sobota 17 grudnia 2016

Greenpoint zmienia swoje oblicze • Dubaj nad East River

W ciągu najbliższych kilku lat nabrzeże Greenpointu ulegnie całkowitej przemianie. To za sprawą nowoczesnych osiedli mieszkaniowych z luksusowymi apartamentami powstających w miejscu starych pofabrycznych hal i magazynów. Wiele z nich jest już w fazie budowy, inne są w planach, a poza tym deweloperzy ciągle wykupują nowe tereny, na których chcą realizować swoje mieszkaniowe plany. Już zaczęto określać tę część polskiej dzielnicy mianem Dubaju nad East River.Będą go tworzyć m.in. opisane poniżej drapacze chmur i kompleksy mieszkaniowe. Tylko do 2019 roku na nabrzeżu Greenpointu pojawi się ponad 3 tys. nowych, luksusowych apartamentów.
O Polsce
Wszystkie
Sobota 02 grudnia 2017

Duma każdego Polaka: Nowy, “niepodległościowy” paszport

Podobizny Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Gabriela Narutowicza, a także wizerunki Orderu Virtuti Militari, godła II RP i Grobu Nieznanego Żołnierza – to tylko kilka z historycznych motywów, które znajdą się w nowym polskim paszporcie. Został on opracowany z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj i zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Będzie to zarazem najbardziej zabezpieczony polski dokument oraz jeden z najlepiej zabezpieczonych paszportów na świecie.
Piątek 24 listopada 2017

Zły ptak, co własne gniazdo kala

Imperium Rzymskie, które miało trwać wiecznie, istniało ponad 600 lat. W 395 r. zmarł Teodozdjusz Wielki, ostatni władca całego kolosa. Po jego śmierci doszło do ostatecznego podziału państwa na część wschodnią ze stolicą w Konstantynopolu i zachodnią zarządzaną z Rzymu. Część zachodnia upadła w 476 r. Część wschodnia, znana jako Cesarstwo Bizantyjskie, istniała aż do 1453 r., kiedy to Konstantynopol został podbity przez Turków. Być może trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób tak ogromna potęga mogła nagle upaść.
Turystyka
Wszystkie
Czwartek 23 listopada 2017

Udana wyprawa miłośników przygód

Choć amerykańskie agencje meteorologiczne zapowiadały deszcz, a nawet lekkie burze, nie przeszkadzało to członkom polonijnego Hiking Clubu (Klubu Wędrowników Górskich), a właściwie Polish Outdoors Adventures, w realizowaniu kolejnej wyprawy. 43 osoby, które dotarły do bazy wypadowej w Soyuzivka Heritage Center w Wawersink (NY), około godz. 10 rano w sobotę, 14 października br., nie dbały o to, jaka będzie pogoda, bo wiedziały, że niezależnie od tego zabawa i przygoda będą znakomite.
Środa 22 listopada 2017

Wybierasz się na paradę? To warto wiedzieć

Co roku ponad 3,5 mln osób, nie tylko nowojorczyków, ustawia się wzdłuż Central Park West i 6 Avenue, by podziwiać gigantyczne balony, barwne stroje i wymyślne platformy na corocznej paradzie z okazji Dnia Dziękczynienia. Jej tradycja sięga lat 20. XX. Organizatorem największej tego typu uroczystości na świecie jest dom handlowy Macy’s.
Reklama
Polonia
Wszystkie
Sobota 02 grudnia 2017

Duma każdego Polaka: Nowy, “niepodległościowy” paszport

Podobizny Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Gabriela Narutowicza, a także wizerunki Orderu Virtuti Militari, godła II RP i Grobu Nieznanego Żołnierza – to tylko kilka z historycznych motywów, które znajdą się w nowym polskim paszporcie. Został on opracowany z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj i zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Będzie to zarazem najbardziej zabezpieczony polski dokument oraz jeden z najlepiej zabezpieczonych paszportów na świecie.
Piątek 01 grudnia 2017

Ridgewood ma Królową Jesieni

Paulina Wilczęga z Ridgewood została tegoroczną Królową Jesieni tej dzielnicy. Jej wyboru dokonano podczas zabawy andrzejkowej, która odbyła się w sobotę, 25 listopada, w parafii św. Macieja.
Zdrowie i Uroda
Wszystkie
Środa 04 października 2017

Prezentacja MEDtube dla zrzeszenia Medicus

MEDtube, projekt polskiego pomysłu, jest multimedialną platformą o walorach edukacyjnych, przeznaczoną dla profesjonalistów medycyny.
Poniedziałek 31 lipca 2017

Na rowerach przeciwko chorobie

Dystrofia twarzowo-ramieniowo-łopatkowa (FSHD) to choroba, która stopniowo atakuje mięśnie. Diagnozowana jest u ludzi w różnym wieku i ma charakter postępujący. Medycyna nie zna na nią lekarstwa. Chorzy muszą sobie radzić sami, korzystając z życia, póki mogą.
Auto-Moto
Wszystkie
Sobota 12 sierpnia 2017

Drzwi do kariery w NYPD i agencjach miejskich

Brak opłat parkingowych lub ich wygaśnięcie, pozostawianie pojazdów w miejscach niedozwolonych, a także problemy z rejestracją samochodu lub jego inspekcją – to najczęstsze przyczyny wystawiania mandatów przez funkcjonariuszy NYPD Traffic Enforcement District. Wśród nich są Polacy, którzy zachęcają do podjęcia pracy w tej agencji, tym bardziej że kandydaci nie muszą być obywatelami amerykańskimi, wystarczy posiadanie zielonej karty.
Niedziela 23 kwietnia 2017

Powstaje film o Czesławie • Samotna śmierć rajdowca

Należał do grona najwybitniejszych polskich rajdowców lat 50. 60. i 70. ubiegłego wieku. Był także znanym i cenionym rzemieślnikiem. Po wyemigrowaniu z Polski jego życie całkowicie się odmieniło. Zmarł w osamotnieniu i niewiele brakowało, by został pochowany w zbiorowym miejskim grobie. Właśnie powstaje film o jego życiu pełnym "zakrętów i odcinków specjalnych".
Kultura
Wszystkie
Poniedziałek 04 grudnia 2017

Dywizjon 303 na podbój światowego kina

Sformowany latem 1940 roku najskuteczniejszy w historii polskiego lotnictwa 303. Dywizjon Myśliwski “Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki to symbol woli, zwycięstwa i siły charakteru polskich pilotów. Ta historia to gotowy scenariusz na hollywoodzki film, który ma szansę podbić światowe kina. Czy tak się stanie? Okaże się już wkrótce.
Sobota 02 grudnia 2017

Duma każdego Polaka: Nowy, “niepodległościowy” paszport

Podobizny Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Gabriela Narutowicza, a także wizerunki Orderu Virtuti Militari, godła II RP i Grobu Nieznanego Żołnierza – to tylko kilka z historycznych motywów, które znajdą się w nowym polskim paszporcie. Został on opracowany z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj i zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Będzie to zarazem najbardziej zabezpieczony polski dokument oraz jeden z najlepiej zabezpieczonych paszportów na świecie.
Reklama
Reklama
Co, Gdzie, Kiedy
Czwartek 18 maja 2017 - Sobota 30 czerwca 2018

Bezpłatne kursy dla dorosłych

Wtorek 12 września 2017 - Środa 31 stycznia 2018

Bezpłatny kurs języka angielskiego na Greenpoincie

Piątek 15 września 2017 - Niedziela 21 stycznia 2018

Wystawa twórczości Artura Szyka na Manhattanie

Piątek 10 listopada 2017 - Środa 20 grudnia 2017

Konkurs Chopinowski w Fundacji Kościuszkowskiej

Środa 29 listopada 2017 - Niedziela 31 grudnia 2017

Wystawa "Paintings from Happines" na Greenpoincie

Piątek 15 grudnia 2017 - Niedziela 17 grudnia 2017

Rekolekcje adwentowe w Amerykańskiej Częstochowie

Piątek 15 grudnia 2017 - Poniedziałek 18 grudnia 2017

Świąteczne koncerty Chóru Cantores Varmienses

Sobota 16 grudnia 2017 - Sobota 16 grudnia 2017

Projekcja komedii "Listy do M 3" na Manhattanie

Sobota 16 grudnia 2017 - Sobota 16 grudnia 2017

Christmas Party Polish American Sports Association

Sobota 16 grudnia 2017 - Sobota 16 grudnia 2017

Pokaz filmu pt. "The Star of Bethlehem" w Amerykańskiej Częstochowie

Niedziela 17 grudnia 2017 - Niedziela 17 grudnia 2017

Śniadanie ze św. Mikołajem na Greenpoincie

Poniedziałek 18 grudnia 2017 - Poniedziałek 18 grudnia 2017

Koncert The Pilafian Ensemble na Manhattanie