Prenumerata
NYC 10:22 am | WWA 04:22 pm
Niedziela 20 stycznia 2019
 
RSS: Dołącz do nas:

Przegląd Polski

Piątek 25 września 2015

Zupa rybna w Odessie

Z Sebastianem Rysiem – aktorem, wnukiem Zbigniewa Rysia, żołnierza AK pseudonim "Zbyszek", dowódcy Akcji S, podczas której odbito Jana Karskiego z rąk gestapo – rozmawia Anna Jaroch...
Piątek 25 września 2015

Inspirująca obecność

Są postaci, bez których nie sposób wyobrazić sobie pełni obrazu kulturalnego dorobku polskiej diaspory. Należała do nich niewątpliwie Bronisława Michałowska – niepospolitej rangi polsko-kanadyjska artystka i wyjątkowy człowiek: mądry, wrażliwy, empatyczny, przyjazny ludziom.
Piątek 25 września 2015

Wykuwanie Ameryki, wykuwanie języka

Zygmunt Haupt do literatury wkroczył, jeśli można tak powiedzieć, dzięki malarskiemu oku.
Piątek 25 września 2015

Pochwała cienia

Ceń Cień. Ta krótka fraszka Jana Sztaudyngera nosi tytuł: Nagrobek człowieka zmarłego na udar słoneczny. Ciekawe, co by fraszkopis pomieścił na grobie człowieka zmarłego na udar mózgu, zwany dawniej apopleksją? Na przykład na grobie polonisty można by napisać: „Fleksja, fleksja/ i apopleksja”. Ale nie w Polsce, tam nie ma tradycji krnąbrnych i fikuśnych epitafiów. Ponuractwo nagrobne straszy z polskich nekropolii, że aż boli.
Piątek 18 września 2015

Naukowa wędrówka po hiszpańskojęzycznej literaturze

Z prof. Florianem Śmieją, iberystą mieszkającym w Kanadzie – który 6 maja 2015 r. podczas uroczystości otrzymania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej, przyznanym przez króla Hiszpanii Filipa VI – rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka...
Środa 16 września 2015

Realista na Manhattanie

Sztuka współczesna tym się przede wszystkim różni od tej tradycyjnej, tworzonej w minionych stuleciach, że jej relacje z potocznie rozumianym realizmem są – nazwijmy to – skomplikowane. Toteż zwykło się uważać, że nie jest ona raczej adresowana do wielbicieli konwencjonalnej twórczości przedstawiającej.
Środa 16 września 2015

Mała Polska na mapie USA

Z Małgorzatą Kot, dyrektor zarządzającą Muzeum Polskiego w Ameryce, rozmawia Maria Kądzielska...
Środa 16 września 2015

Ten czwarty z parku

Bryant Park, sąsiadujący z gmachem głównym Nowojorskiej Biblioteki Publicznej na Manhattanie, kojarzy się mi z czworgiem poetów.
Piątek 03 lipca 2015

Najbardziej interesuje mnie dialog z ludźmi

Z Agnieszką Kurant, której prace można oglądać na wystawie "Storylines" w nowojorskim Guggenheim Museum, rozmawia Andrzej Dobrowolski
Piątek 03 lipca 2015

W poluzowanym krawacie

Węże – antynagrody wyróżniające najgorsze polskie filmy – zostały wymyślone przez krytyków filmowych. Pierwszy raz zostały przyznane w roku 2012. Posiada je już sporo rodzimych artystów. Rzecz w tym, że w obecnym roku nagroda trafiła do rąk filmowca obsypanego niezliczonymi laurami, uważanego dotąd za jednego z najwybitniejszych w polskim kinie – do Krzysztofa Zanussiego.
Ostatnie wydanie PP
Przegląd Polski- styczeń 2016
Z blogów naszych redaktorów

Spotkanie z Januszem Szlechtą w Instytucie Józefa Piłsudskiego

We wtorek, 28 marca, w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce poprowadzę spotkanie z redaktorem „Nowego Dziennika” Januszem Szlechtą, autorem książki „Widziane stąd”.

Zamknięte, zaraz wracam

Rząd Stanów Zjednoczonych chwilowo nie działa. Od 1970 to już siedemnasty taki przypadek.