Prenumerata
NYC 10:18 am | WWA 04:18 pm
Niedziela 20 stycznia 2019
 
RSS: Dołącz do nas:

Przegląd Polski

Środa 07 października 2015

Pożegnanie z Bronią

Sukces ma wielu ojców, tylko klęska jest sierotą. To cytat z książki Javiera Moro, zatytułowanej Szkarłatne sari. Javier Moro urodził się w roku 1955, w tym samym roku, w którym przyjechała do Kanady Bronka Michałowska. Jego książka jest niezwykłą historią zwykłej kobiety, poślubionej Indiom.
Środa 07 października 2015

Ze Żmudzi pod Tatry

Wokół "Koliby" rośnie wiele drzew. Część z nich pewnością przyglądała się powstawaniu (w latach 1892-94) tego okazałego drewnianego domu. Pierwszego obiektu wzniesionemu w stylu nazywanym zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza, będącego jego twórcą.
Wtorek 06 października 2015

Piękne kobiety i piękna wizyta

Największy i najważniejszy spektakl początków jesiennego sezonu w tym roku to był z pewnością przyjazd papieża Franciszka. Miasto zamieniło się w amfiteatr, ulice w rzędy wypełnione widzami stojącymi w cierpliwym oczekiwaniu. Poszczególne punkty wizyty były niby stacje łagodnej drogi krzyżowej, którą zdążała uparcie niewielka figura ubrana na biało, przecinając miasto – w maleńkim fiaciku, w otwartym "papamobilu" – z północy na południe, ze wschodu na zachód, z dołu miasta ku górze, przez zielone serce parku.
Wtorek 06 października 2015

Kalekie piękno

Biennale w Wenecji – najważniejszy na świecie przegląd sztuki najnowszej – w tym roku spontanicznie rozszerzyło swoje tradycyjne terytorium. Większość krytyków, marszandów i zwykłych turystów, po wizycie w Ogrodach (Giardini) i Arsenale, tym razem udawała się bowiem dalej, do Toskanii.
Poniedziałek 05 października 2015

Historie filmowe oparte na faktach

Z Joanną Gutt-Lehr – prezes Komitetu Festiwalu Polskich Filmów w Austin i wykładowcą matematyki na Texas State University – rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka...
Poniedziałek 05 października 2015

Kij na święte małpy

Kiedy czyta się "Strategie życia" Krzysztofa Zanussiego, przychodzi na myśl fragment ze "Sztuki pokoju" japońskiego twórcy stylu walki aikido Morihei Ueshiby: "Pozwól przeciwnikowi iść tam, gdzie chce – zmień mu drogę, jeśli tego pragnie, a potem pozwól mu upaść tam, gdzie chce".
Poniedziałek 05 października 2015

Przepraszam, czy macie Złego?

– Hałas Warszawy – rzekła Marta – jaki niezrozumiały. – Dla mnie hałas Warszawy jest inny – rzekł cicho Halski. – Wczesne, poranne syreny znad Wisły, z rzecznych statków, z odległych fabryk, dworców i torów kolejowych.
Piątek 25 września 2015

Wystawa w galerii Manhattan

Wprawdzie w Nowym Jorku jest ponad sto muzeów i wciąż powstają kolejne, ale ta setka to jednak wyraźnie zbyt mało. Dzieła sztuki określane mianem "galeryjnych", a więc takie, których nie powstydziłaby się żadna profesjonalna placówka ekspozycyjna, stoją tu bowiem także na skwerach i w parkach. Oraz na placach i wprost na chodnikach.
Piątek 25 września 2015

Naukowa wędrówka po hiszpańskojęzycznej literaturze

Z prof. Florianem Śmieją, iberystą mieszkającym w Kanadzie – który 6 maja 2015 r. podczas uroczystości otrzymania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej, przyznanym przez króla Hiszpanii Filipa VI – rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka...
Piątek 25 września 2015

Zapomniane skarby polskiego pawilonu

Pawilon polski na Nowojorskiej Wystawie Światowej w 1939 roku miał pokazać wszystko najlepsze, co II Rzeczpospolita miała do zaoferowania – w dziedzinach historii, sztuki i przemysłu. Nowo odbudowane państwo chciało wzmocnić swój wizerunek za granicą, jak również pozyskać partnerów handlowych.
Ostatnie wydanie PP
Przegląd Polski- styczeń 2016
Z blogów naszych redaktorów

Spotkanie z Januszem Szlechtą w Instytucie Józefa Piłsudskiego

We wtorek, 28 marca, w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce poprowadzę spotkanie z redaktorem „Nowego Dziennika” Januszem Szlechtą, autorem książki „Widziane stąd”.

Zamknięte, zaraz wracam

Rząd Stanów Zjednoczonych chwilowo nie działa. Od 1970 to już siedemnasty taki przypadek.