Prenumerata
NYC 01:20 am | WWA 07:20 am
Środa 21 listopada 2018
 
RSS: Dołącz do nas:

Blog - Bożena Chlabicz

Środa 09 maja 2012

A Good Wife

Co powinna żona? Otóż żona „powinna spełniać mężowskie pragnienia.” No a poza tym „dbać o utrzymanie czystości i upiększać się dla męża”. Oraz – generalnie – stosować się do jego nakazów i zakazów, w tym na przykład „niewychodzenia z domu bez zgody małżonka”.
Czytaj więcej
Piątek 04 maja 2012

Wszystkie jesteśmy siostrami!

„Wszystkie jesteśmy siostrami”, napisała w swoim wystąpieniu z ubiegłego tygodnia teolog (teolożka?) Mary Hunt. Ale – wbrew pozorom – jej deklaracja to nie kolejny manifest feministyczny. A jeśli już, to wyjątkowo specyficzny.
Czytaj więcej
Czwartek 26 kwietnia 2012

Faux amis

Jak mawia stare przysłowie, trzeba uważać na ” przyjaciół”. Znacznie łatwiej poradzić sobie z wrogami, niestety. W ubiegłym tygodniu rolę takiej ” fałszywej przyjaciółki” Demokratów mimowolnie odegrała Hilary Rosen z CNN. Otóż Hilary w sposób nieszczególnie elegancki odniosła się do deklaracji kandydata na Kandydata – Mitta Romneya, który stwierdził, że w kwestiach dotyczących amerykańskich kobiet …słucha się żony. Co zresztą świadczy o nim doskonale.
Czytaj więcej
Piątek 20 kwietnia 2012

Dziewczyna Madmana

Dwa tygodnie temu na małe amerykańskie ekrany powrócili bohaterowie serialu, który już w minionych sezonach uzyskał status kultowego – Don Draper and Co. Kto nie ogląda najsłynniejszej, jak dotąd produkcji kanału AMC, choć zdaje się oglądają to ” wszyscy”, temu należy się w tym miejscu wyjaśnienie, że akcja tej fabularnej, barwnej i wciągającej opowieści toczy się w okolicach Madison Avenue w ” złotych” latach sześćdziesiątych minionego, czyli dwudziestego stulecia. Na chwilę przed amerykańską rewolucją kontrkulturową, hippisami, seksem, dragami i rock-and –rollem oraz największym – w sensie zmian obyczajowych i społecznych – wynalazkiem tamtych czasów, czyli wprowadzoną na rynek w maju 1960 roku The Pill.
Czytaj więcej
Piątek 13 kwietnia 2012

Imago Dei

W pojedynku, jaki na zapleczu życia większości współczesnych kobiet toczą tradycja z feminizmem znowu wypadło mi jeden do zera. Dla tradycji.
Czytaj więcej