Prenumerata
NYC 06:08 am | WWA 12:08 pm
Czwartek 22 listopada 2018
 
RSS: Dołącz do nas:

Blog - Bożena Chlabicz

Sobota 16 czerwca 2012

Baby do garów!

Jedną z nielicznych informacji niedotyczących bezpośrednio piłki nożnej, które w pierwszym tygodniu Euro jakoś przebiły się na czołówki polskich gazet, były się wyniki sondażu na temat poglądów rodaków na podział ról w rodzinie. Badanie przeprowadzone zostało na przełomie roku przez firmę Millward Brown, na zlecenie aktualnej pełnomocnik polskiego rządu do spraw równego traktowania płci, Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.
Czytaj więcej
Sobota 09 czerwca 2012

Ostatni bastion seksizmu

Od piątku Polska, a wraz z nią cała Europa, żyje piłką nożną. „Prymitywną rozrywką dla wulgarnych, agresywnych facetów, po meczach zajmujących się – just for fun – demolowaniem przystanków tramwajowych, obrażaniem kobiet i biciem kogo popadnie”. Pomimo piwa i zadymy, a może właśnie ze względu na to i w oczekiwaniu niezdrowej sensacji, mistrzostwa relacjonuje nawet telewizja Al Jazeera oraz dziennikarze z takich „potęg” futbolowych jak Katar, Bangladesz, Niegria oraz Chiny, które do obsługi rozgrywek wystawiły ekipę większą niż Brytyjczycy. Tylko Amerykanie nie dojechali. Wielka szkoda. Może wtedy byłoby komu pisać poprawne historycznie przemówienia prezydentom USA i tłumaczyć rodakom, że futbol to co innego niż football, oh really?...
Czytaj więcej
Sobota 02 czerwca 2012

Wszystkie nasze dzieci

Wczoraj, pierwszego czerwca, połowa świata obchodziła Children’s Day. Wśród dzieci, które z tej okazji dostaną próchnicy (słodycze) albo zakażenia rotawirusami (pluszaki) nie będzie wprawdzie małych Amerykanów, bo w Stanach jest to święto nieoficjalne i – niejako – ruchome. Za to w gronie obdarowanych cukierkami i misiami znajdą się, jak co roku, nieletni Polacy oraz ich zawyżający statystyki obchodów rówieśnicy – Chińczycy.
Czytaj więcej
Sobota 26 maja 2012

When a woman loves… a woman

W minioną sobotę odbył się w Nowym Jorku ślub, a po ślubie – wesele. Oficjalna część uroczystości miała miejsce w parku High Line, a przyjęcie na 300 gości urządzono na Chelsea. Jak napisały gazety, a wspomniał o tym nawet NYT, impreza była udana, wielki tort czekoladowy smakował wszystkim nadzwyczajnie, a suknia ślubna panny młodej od Karoliny Herrery zrobiła na zgromadzonych odpowiednie do ceny wrażenie. Strój drugiej panny młodej, biały garnitur od Ralpha Laurena, zresztą też.
Czytaj więcej
Sobota 19 maja 2012

Słowo na „f”

Większość kobiet, zwłaszcza tych bardziej dorosłych, okropnie boi się słowa na „ f”. Więc nawet te, które publicznie wyrażają poparcie dla inicjatyw równościowych, przeważnie odczuwają potrzebę usprawiedliwienia swoich działań i poglądów. I wtedy deklarują : „ nie jestem feministką, ale...”Po tym „ ale” następuje zwykle szczegółowe objaśnienie powodów, dla których tym razem, zupełnie zresztą wyjątkowo, podpisują się pod petycją za czymś tam, lub przeciw czemuś. Na przykład za przyjęciem przez rząd konwencji o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie albo przeciw emeryturom pod siedemdziesiątkę. Ale tak poza tym, ale tak w ogóle, to są przecież statecznymi żonami mężom i matkami dzieciom, szanują autorytety i tradycje i w ogóle nie mają nic wspólnego z jakimś tam feminizmem. Ani trochę.
Czytaj więcej